Przejdź do treści
Caritas organizuje zbiórkę dla uchodźców
Fot. Caritas Polska

W niedzielę 5 września w całej Polsce odbędzie się zorganizowana przez Caritas zbiórka na pomoc dla Afgańczyków. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie działań Caritas w Pakistanie oraz na potrzeby uchodźców przebywających w Polsce.

Tysiące ludzi próbują opuścić kraj, w którym władzę przejęli talibowie. Uciekają, zostawiając dobytek życia. Caritas rusza z pomocą tym, którzy szukają schronienia w Pakistanie sąsiadującym z Afganistanem i tym, którzy docierają do Polski.

– Nikt nie wie, jak rozwinie się sytuacja. Wiadomo jednak, że ci, którzy starają się uciec, potrzebują pilnej pomocy humanitarnej. Jedzenie, woda, środki higieniczne, ubrania i koce, tymczasowa infrastruktura sanitarna – są im potrzebne, aby mogli przetrwać najbliższy, najtrudniejszy czas. Dlatego organizujemy wsparcie z myślą o tysiącach ludzi, w tym licznych rodzinach, będących w drodze do nowego, nieznanego jeszcze domu – informuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pomoc Caritas trafi do afgańskich uchodźców kilkoma drogami. Najwięcej Afgańczyków dostaje się do krajów sąsiadujących. Caritas Polska będzie tam pomagać we współpracy z pakistańskim oddziałem Caritas.

Pomoc interwencyjna i systemowa

– Przekażemy środki m.in. na zakup żywności, pakietów higienicznych, na zapewnienie dostępu do czystej wody oraz godnych warunków sanitarnych (prysznice i toalety) – wyjaśnia Krzysztof Iwiński, koordynator programów zagranicznych Caritas Polska. I dodaje, że organizacja jest zaangażowana również w pomoc uchodźcom mieszkającym w obozie na greckiej wyspie Lesbos, gdzie w ostatnich miesiącach młodzi wolontariusze Caritas Polska rozdawali żywność i prowadzili dla dzieci zajęcia edukacyjne.

W Polsce wsparcie Caritas dla uchodźców ma charakter zarówno interwencyjny jak i systemowy.

– W ostatnich dniach przekazaliśmy pomoc dla potrzebujących cudzoziemców znajdujących się w strzeżonym ośrodku w Czerwonym Borze. Wsparcie zostało przekazane również do innej placówki w województwie podlaskim, do której przyjechały osoby ewakuowane z Kabulu. W odpowiedzi na zgłoszone potrzeby przygotowaliśmy dla nich wodę, odzież, artykuły higieniczne, kredki, maskotki dla najmłodszych – wylicza Marta Walasik-Sałek, koordynatorka projektów na rzecz wsparcia migrantów i uchodźców w Caritas Polska.

– W każdej chwili jesteśmy też gotowi dostarczyć pomoc doraźną uchodźcom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o żywność, koce, śpiwory, środki opatrunkowe. Od kilku dni staramy się uzyskać zgodę na dotarcie tam z pomocą humanitarną. Czekamy tylko, aż pozwoli na to sytuacja, bo obecnie jest to niemożliwe – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki.

Uchodźców będzie przybywać

Zdaniem Marty Walasik-Sałek wzrost liczby uciekinierów z Afganistanu, którzy będą szukali schronienia w Polsce, jest wysoce prawdopodobny.

– I musimy być na to dobrze przygotowani – podkreśla ekspertka Caritas Polska. Migrantom i uchodźcom przybywającym do naszego kraju pomagają specjalne placówki prowadzone przez Caritas Polska w Warszawie i Szczecinie, a także przez diecezjalne Caritas w Gdańsku i Koszalinie.

– Nasze Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom zapewniają wszechstronne wsparcie, m.in. dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w zdobyciu pracy, w załatwieniu spraw urzędowych, a także odzież, paczki żywnościowe, dofinansowanie kosztów leczenia. Bo ludzie, którzy do nas docierają są często schorowani, cierpią na choroby przewlekłe, potrzebują lekarstw – wyjaśnia Marta Walasik-Sałek. I dodaje, że w związku z obecną sytuacją potrzeby ośrodków pomagających uchodźcom będą o wiele większe.

Caritas Polska uruchomiła specjalną zbiórkę środków na pomoc uchodźcom z Afganistanu. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie działań Caritas w Pakistanie i Iranie oraz na potrzeby uchodźców przebywających już w Polsce.

Pomóc można:

– Przekazując wsparcie za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan

– Dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan)

– Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

eKai

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?