Pieniądz towarzyszy nam od tysięcy lat. Ułatwia dokonywanie codziennych transakcji. Jaka jest historia pieniądza i czy nastanie czas, że zniknie on z naszej codzienności? O tym opowiada Adam Skręta z Departamentu Edukacji i Wydawnictw Narodowego Banku Polskiego w najnowszym odcinku programu „Finansowe ABC”.
O pieniądzu każdy z nas może coś tam powiedzieć z własnego doświadczenia. Ale jaka jest prawdziwa historia tego środka płatniczego? I czym np. płacono kiedyś, kiedy nie był on w ogóle znany? – Można powiedzieć, że form pieniądza w historii było bardzo dużo. Najstarszą formą wzajemnego płacenia za dobra i usługi była po prostu wymiana jednego dobra za drugie, czy jednej usługi za drugą – opowiada Adam Skręta. – Z czasem pojawiły się w różnych regionach świata tzw. płacidła. To był taki pieniądz, który stał się bardziej uniwersalny. W danej społeczności czy w danym państwie płacidło było powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym, którym można było zapłacić za dowolny towar czy usługi. Na ziemiach polskich, jeszcze przed dynastią Piastów takimi płacidłami były np. futra zwierząt (z wiewiórek czy kun), metalowe siekierki czy płatki lnu. Co ciekawe, wielu historyków uważa, że słowo płacić pochodzi właśnie od słowa płatek – wyjaśnia Skręta. – Płacidła musiały być czymś przydatnym w życiu codziennym i właśnie len, który służył do produkcji tkanin był bardzo dobrym środkiem wymiany, gdyż bardzo łatwo było znaleźć chętnego – kontynuuje gość programu.
A kiedy pojawiły się w Polsce pierwsze pieniądze, pierwsze monety? – Pierwsze monety w Polsce pojawiają się już w czasach Imperium Rzymskiego. Plemiona barbarzyńskie, które ówcześnie zamieszkiwały nasze ziemie, często w ramach żołdu dostawały wynagrodzenie w formie monet od Rzymian. I tak pojawiają się pierwsze monety. Co ciekawe, one często nie służyły jeszcze do płacenia o czym świadczy to, że znajduje się nieraz tzw. skarby czyli dużą ilość monet zgromadzonych w jednym miejscu, co sugeruje, że tak naprawdę nie służyły one do codziennej płatności, a raczej były uważane za coś bardzo cennego, atrakcyjnego i dlatego były gromadzone jako skarby – opowiada Adam Skręta.
W programie dowiemy się też o tym kiedy pojawiły się pierwsze papierowe pieniądze w Polsce, jak zabezpieczamy współcześnie nasze banknoty oraz o wielkiej roli złotego w czasach obecnych. Program dostępny jest na kanale YouTube Telewizji Republika, a w sobotę 22 czerwca o 20:35 zapraszamy na powtórkę programu w TV Republika.
Program powstał przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.