Zadowolenie ze sposobu sprawowania urzędu prezydenta przez Bronisława Komorowskiego wyraża blisko dwie trzecie Polaków (63 proc.), natomiast 22 proc. wystawia ocenę negatywną; źle o działalności Sejmu wypowiada się 67 proc., dobrze - 17 proc. badanych, wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Tylko nieliczni z głosujących na Komorowskiego w II turze wyborów w 2010 roku są rozczarowani obecną prezydenturą (81 proc. ocen pozytywnych, 11 proc. negatywnych). Ówczesny elektorat jego kontrkandydata – Jarosława Kaczyńskiego – ma podzielone opinie na temat pracy prezydenta, z tym, że negatywne są nieznacznie częstsze niż pozytywne (39 proc. ocen pozytywnych, 44 proc. negatywnych).
W styczniu, podobnie jak miesiąc temu, negatywnie o działalności Sejmu wypowiada się dwie trzecie respondentów (67 proc. - spadek o 1 punkt proc. w porównaniu z grudniem 2013), a o funkcjonowaniu Senatu – ponad połowa (52 proc. - wzrost o 2 punkty proc.). Relatywnie niewielu badanych dobrze ocenia pracę posłów (17 proc. - więc o 1 punkt proc. niż w grudniu ub.r.) i senatorów (20 proc. - więcej o 1 punkt proc. niż w grudniu). Opinii o Sejmie i Senacie nie wyraziło 28 proc. ankietowanych (mniej o 3 punkty proc. w porównaniu do grudnia 2013).
Na opinie o pracy obu izb parlamentu wpływa przede wszystkim sytuacja materialna ankietowanych. Osoby dobrze sytuowane rzadziej oceniają ją negatywnie niż badani niezadowoleni z materialnego poziomu życia.
Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo w dniach 9–15 stycznia 2014 roku na liczącej 1067 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie