CBA zatrzymało pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani mieli werbować do współpracy apteki, skupować leki, a następnie eksportować je poza granice Polski.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 5 osób. Czynności przeprowadzono na terenie województw śląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, małopolskiego oraz łódzkiego.
Z ustaleń wynika, że zatrzymani związani byli z podmiotem, który z jednej strony prowadził hurtownię farmaceutyczną z drugiej fikcyjną przychodnię lekarską. Było to jedno z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju.
Ustalono, iż rolą zatrzymanych osób, było pozyskiwanie do współpracy z grupą przestępczą osób prowadzących apteki lub ich właścicieli. Ze współpracujących z grupą aptek pozyskiwano następnie leki i produkty lecznicze, które były w dalszej kolejności eksportowane poza granice Polski. Zebrane materiały dowodowe wskazują, że zatrzymani pozyskali do współpracy z terenu całego kraju szereg aptek, które sprzedały na rzecz grupy w latach 2015-2018 leki o wartości ponad 13 mln złotych. Zatrzymani usłyszeli między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.
W ramach prowadzonego postępowania zidentyfikowano łącznie 11 osób, których rolą w ramach działania grupy przestępczej było pozyskiwanie właścicieli aptek do dalszej przestępczej współpracy. Zakres działania tych osób obejmował cały kraj, przy czym pozyskiwano do współpracy zarówno apteki z małych miejscowości, a w niektórych przypadkach sieci kilku lub kilkunastu aptek. Wszystkie te osoby zostały przez funkcjonariuszy CBA w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego zatrzymane i usłyszały zarzuty. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków to ponad 113 mln złotych.