CBA sprawdza warszawski ratusz. Chodzi m.in. o dekret Bieruta
W warszawskim ratuszu trwa seria kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Funkcjonariusze wszczęli w urzędzie miasta trzy kontrole. CBA bada kwestię reprywatyzacji warszawskich nieruchomości, oświadczenia majątkowe stołecznych urzędników na stanowiskach kierowniczych, a także kontroluje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w zakresie działania systemu gospodarowania odpadami – informuje RMF FM.
CBA przeprowadza kontrolę, ponieważ przeprowadzony audyt wykazał, że w mieście nie było ich od lat. Obecnie funkcjonariusze zabezpieczają dokumenty. Niemal codziennie są w różnych jednostkach administracyjnych warszawskiego samorządu.
CBA interesuje przede wszystkim działanie w praktyce tzw. dekretu Bieruta, a więc wydawanie na jego podstawie decyzji reprywatyzacyjnych. Agenci analizują głównie decyzje podejmowane w stosunku do dużych kamienic w Śródmieściu. Warto pamiętać, że do tej pory stolica od 1993 roku wypłaciła już ponad 1 miliard złotych odszkodowań, a kolejne roszczenia są szacowane na kilka miliardów złotych.
Ponadto funkcjonariusze kontrolują oświadczenia majątkowe urzędników. Chodzi o około 130 osób na kierowniczych stanowiskach. Jak się okazało, prawie połowa z nich nie ma obowiązku wypełniania oświadczeń, ponieważ nie mają upoważnień prezydent Warszawy do wydawania decyzji administracyjnych.
Oświadczenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego:
CBA kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Agenci CBA analizują informacje dotyczące realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów Biur Urzędzie m.st. Warszawy. CBA bada prawidłowość działania systemu wagowego odbioru odpadów w MPO i w Biurze Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Warszawie
Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczęli w Urzędzie m.st. Warszawy kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w zakresie rozporządzania mieniem publicznym, wydawanych przez Prezydenta m.st. Warszawy, w szczególności na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy w latach 2010-2016.
Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w dzielnicy Śródmieście.
CBA wystąpiło do Urzędu m.st. Warszawy o pisemną informację dotyczącą realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez dyrektorów i zastępców dyrektorów Biur.
Delegatura CBA w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź - Bałuty w Łodzi prowadzi śledztwo, w którego zakres wchodzi m.in. między innymi wątek wdrożenia w MPO w Warszawie systemu wagowego wraz z transmisją danych obejmującego flotę pojazdów do odbioru odpadów. Zadaniem tego systemu jest zbieranie informacji wagowych, służących następnie do obciążania Urzędu Miasta St. Warszawy fakturami za wywóz i zagospodarowanie odpadów.
Agenci CBA badają prawidłowość działania systemu po stronie MPO w Warszawie i w Biurze Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i samym naliczania wynagrodzenia dla podmiotów realizujących wywóz odpadów.
W toku śledztwa zabezpieczono dane informatyczne dotyczące wywozu odpadów oraz ich tonażu i dokumenty związane z rozliczaniem podmiotów świadczących usługi zbiórki odpadów
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Warszawski ratusz idzie na rękę tzw. kupcom roszczeń. "Czy ktoś odpowie za grabieżcze uwłaszczenia?"