Były funkcjonariusz UB skazany na karę więzienia w zawieszeniu za zbrodnie komunistyczne
14 kwietnia 2016 r. Sąd Rejonowy w Legionowie uznał byłego funkcjonariusza Powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego w Kolbuszowej i Sanoku Józefa O. za winnego dopuszczenia się czterech zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości. Wyrok nie jest prawomocny.
Jak informuje IPN, Józef O. w okresie od 7 sierpnia 1945 r. do 24 sierpnia 1945 r. w Kolbuszowej (woj. podkarpackie) wspólnie i w porozumieniu z nieustalonymi co do liczby i tożsamości funkcjonariuszami miejscowego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, podczas i w związku z urzędowaniem, dopuścił się popełnienia dwóch zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości. Kolejne dwie zbrodnie popełnił w okresach od 25 września 1946 r. do co najmniej 28 września 1946 r. i od 25 września 1945 r. do 30 października 1946 r. w Sanoku (woj. podkarpackie).
Pierwsza z tych zbrodni polegała na przekroczeniu swej władzy i stosowaniu represji z powodu podejrzenia Władysława S. o przynależność do Armii Krajowej poprzez pozbawienie go wolności, polegające na przetrzymywaniu - mimo braku podstaw faktycznych i prawnych do zatrzymania - przez okres powyżej 14 dni.
Druga z nich polegała na przekroczeniu swej władzy i stosowaniu represji z powodu podejrzenia Władysława S. o przynależność do Armii Krajowej poprzez fizyczne i moralne znęcanie się nad nim w celu zmuszenia go do przyznania się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz złożenia określonych wyjaśnień dotyczących jego działalności w AK, posiadanej broni i pozostałych znanych mu członków tej organizacji.
Działanie Józefa O. wobec Władysława S. polegało na dokonywaniu częstych przesłuchań oraz przynajmniej trzykrotnym biciu go poprzez wielokrotne uderzanie pałką po całym ciele – czytamy w komunikacie prokuratora Grzegorza Malisiewicza, Naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.
Trzecia z nich polegała na przekroczeniu swej władzy i stosowaniu represji z powodu podejrzenia Mariana I. o przynależność do Narodowych Sił Zbrojnych poprzez pozbawienie go wolności, polegające na zatrzymaniu go i przetrzymywaniu mimo braku podstaw faktycznych i prawnych do zatrzymania, bez postanowienia o tymczasowym aresztowaniu.
Czwarta z nich polegała na przekroczeniu swej władzy i stosowaniu represji z powodu podejrzenia Mariana I. o przynależność do Narodowych Sił Zbrojnych poprzez fizyczne i moralne znęcanie się nad nim w celu zmuszenia go do przyznania się do popełnienia zarzucanych mu czynów oraz złożenia określonych wyjaśnień dotyczących jego działalności w Narodowych Siłach Zbrojnych, posiadanej broni i pozostałych znanych mu członków tej organizacji.
Działanie Józefa O. wobec Mariana I. polegało na dokonywaniu częstych przesłuchań oraz wielokrotnym biciu go, uderzaniu po całym ciele pałką gumową i wyciorem od karabinu oraz rażeniu prądem. Uznając Józefa O. za winnego dopuszczenia się tych czynów, sąd skazał go za pierwszy, drugi i trzeci z nich na kary po roku pozbawienia wolności, zaś za czwarty z nich na karę roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności – informuje IPN.
Sąd wymierzył również Józefowi O. karę łączną 2 lat pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na okres próby trwający 4 lata i zarządził od skazanego koszty sądowe. Wyrok ten jest nieprawomocny.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty