Przejdź do treści
Buzek doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Flickr/Piotr Drabik/CC

Były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek został doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uhonorowano go m.in. za wkład w utworzenie tej uczelni przed 15 laty.

Uroczystość wręczenia doktoratu honorowego odbyła się podczas uroczystości 15-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Projekt ustawy w sprawie powołania do życia tej uczelni przyjął w 1999 roku rząd Jerzego Buzka.

Podczas poniedziałkowej uroczystości były premier przypomniał, że stworzono wówczas w Olsztynie pierwszy "pełnowymiarowy" uniwersytet typu anglosaskiego, który ma nauki techniczne, ścisłe i humanistyczne. - To wielki sukces dla tych, którzy tu dzisiaj pracują, a zwłaszcza dla tych, którzy tutaj studiują - ocenił.

"Buzek jednym z "ojców założycieli" Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego"

Laudator prof. Arkadiusz Żukowski podkreślił, że prof. Buzek jest nie tylko jednym z "ojców założycieli" olsztyńskiej uczelni, ale łączy on etos uznanego uczonego z byciem wybitnym politykiem i działaczem społecznym w wymiarze europejskim. Jak ocenił, to jeden z niewielu współczesnych polityków, dla których liczą się nie tylko interesy, ale przede wszystkim wartości.

- Działalność naukową z sukcesem łączy z jej promowaniem oraz powiązaniem z gospodarką. Należy do kreatorów polityki oraz nauki polskiej i europejskiej - mówił.

Recenzentami zasadności wniosku o nadanie tytułu h.c. byli: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Andrzej Mania oraz były przewodniczący PE dr Hans-Gert Poettering, który przyjechał do Olsztyna, żeby pogratulować uhonorowanemu.

Buzek: Kryzys w Europie naruszył poczucie wzajemnego zaufania Europejczyków

W wykładzie wygłoszonym podczas uroczystości Buzek mówił o potrzebie przywrócenia hierarchii wartości w nauce, gospodarce i polityce. Podkreślał rolę zaufania, które stanowi kluczowe dobro publiczne. Jego zdaniem, ostatni kryzys w Europie zachwiał nie tylko rynkami kapitałowymi, ale naruszył poczucie wzajemnego zaufania Europejczyków. Uwidoczniło się to w ostatnich wyborach do PE, w których dobry wynik uzyskały ugrupowania skrajne i antyeuropejskie.

Według Buzka, kryzysy można pokonywać nie tylko dzięki sprawnej gospodarce, ale głównie dzięki solidarności, czyli woli wspólnego działania dla ochrony zasad i interesów. Jak mówił, solidarność jest tym skuteczniejsza im silniejsza jest wiedza o wartościach.

- Solidarność to też zobowiązanie, które musi podjąć każdy z nas i trwać w nim na co dzień. Nie dla zaszczytów, ale w imię wartości, w które wierzymy - podkreślił.

Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. W 1997 r., po zwycięskich dla Akcji Wyborczej "Solidarność" wyborach został premierem. Po przegranych przez AWS wyborach w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. Od 2004 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego z listy PO. Od lipca 2009 r. do stycznia 2012 był przewodniczącym PE.

Jest 30. osobą uhonorowaną tytułem h.c. w historii olsztyńskiej uczelni. Obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski składa się z 17 wydziałów, a 11 z nich ma pełne prawa akademickie, czyli uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora habilitowanego w 13 dyscyplinach. Na 58 kierunkach kształci się tutaj ok. 26 tys. studentów, ponad 500 doktorantów oraz 2 tys. osób na studiach podyplomowych.

 

CZYTAJ TAKŻE:

Sąd Okręgowy w Olsztynie zakazał dziennikarzowi Mariuszowi Kowalewskiemu rozpowszechniania informacji o rzekomym skazaniu przed laty senatora PO i rektora olsztyńskiego uniwersytetu Ryszarda Góreckiego.

Buzek: Dywagacje o mojej działalności w PO są nieuprawnione

 

pap

Wiadomości

Duda: nie da się osiągnąć pokoju i bezpieczeństwa bez poszanowania prawa

Odra po raz pierwszy od tygodnia poniżej stanu alarmowego

Jeśli pozwolimy na zmianę granic w Ukrainie, będą kolejne zmiany

Wójcik: mam nadzieję, że Zbigniew Ziobro wróci do polskiej polityki

Agnieszka Woźniak-Starak krytykuje partię Władysława Kosiniaka-Kamysza!

,,Kadrowe Tsunami'' w Wodach Polskich po zmianie władzy

Jest decyzja UEFA. Większa kasa dla polskich klubów

Scholz na straży niemieckich interesów czy blokuje wolny rynek? Kanclerz sprzeciwia się przejęciu Commerzbanku przez UniCredit

Bilans powodzi. Potężne straty na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej

Golińska: zaproszenie von der Leyen miało wymiar PRowy, miało pokazać, że Tusk jest słuchany

Pożar w magazynie farb i lakierów w Kilecach! [wideo]

Cud w medycynie! Chłopiec był na granicy życia i śmierci

Grozi mu dożywocie! Zobacz za co!

Idealne zrazy? Oto sposób na wyjątkowy smak!

Woś: ludzie tracą majątek życia, a pomocy dla powodzian dalej nie ma!

Najnowsze

Premier rozruszał internet. Do spółki z bobrami. Zobacz komentarze!

HIT DNIA

Wójcik: mam nadzieję, że Zbigniew Ziobro wróci do polskiej polityki

Agnieszka Woźniak-Starak krytykuje partię Władysława Kosiniaka-Kamysza!

,,Kadrowe Tsunami'' w Wodach Polskich po zmianie władzy

Jest decyzja UEFA. Większa kasa dla polskich klubów

Duda: nie da się osiągnąć pokoju i bezpieczeństwa bez poszanowania prawa

Odra po raz pierwszy od tygodnia poniżej stanu alarmowego

Jeśli pozwolimy na zmianę granic w Ukrainie, będą kolejne zmiany