Przejdź do treści
20:50 W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą złożą oficjalną wizytę w Republice Czeskiej
18:30 Prezydent Andrzej Duda do funkcjonariuszy SG: przepraszam za przykrości, których doznaliście ze strony naszych rodaków
17:10 NASZ NEWS: PSL i Polska 2050 forsują zmianę premiera Donalda Tuska na Radosława Sikorskiego - dzisiaj spotkanie liderów "koalicji 13 grudnia"
16:44 Ukraina: Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, Wołodymyr Zełenski i Donald Trump, przeprowadzili „bardzo ważną i treściwą rozmowę” – powiadomił w piątek szef kancelarii szefa państwa ukraińskiego
16:24 MSZ przekazało ambasadzie Rosji notę, w której stanowczo zaprotestowało przeciwko atakom lotniczym na ludność Ukrainy - poinformował w piątek polski resort dyplomacji
16:05 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwiększającą limit przychodów przy zwolnieniu z VAT
15:23 Warszawa: Adam Bodnar ściga opozycję, tym razem posła i byłego ministra Antoniego Macierewicza - skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu w związku z podkomisją ds. zbadania katastrofy smoleńskiej
Wydarzenie Piotrków Trybunalski, ul. Przemysłowa 48, 5 lipca (sobota), godz. 14:00–19:00 - Zbiórka podpisów pod referendum z udziałem europosła Tobiasza Bocheńskiego
Klub „Gazety Polskiej” w Elblągu II, zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką oraz europosłem Maciejem Wąsikiem. Wydarzenie odbędzie się dziś (piątek) o godz. 17.00 w Hotelu Focus na Starym Mieście
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
19:40 W Dzienniku Ustaw opublikowano uchwałę SN w sprawie ważności wyboru Prezydenta RP - urzędnicy Donalda Tuska dodali do niej nieprawdziwą adnotację dotyczącą s

Budowa domów łatwiejsza i szybsza?

Źródło: www.youtube.com

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa budowlanego autorstwa resortu infrastruktury i rozwoju. Zakłada on m.in. ułatwienia w budowie domów jednorodzinnych, uproszczenie procedur administracyjnych i przyśpieszenie uzyskiwania zgód na użytkowanie.

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zakłada zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczyć będzie budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia.

Projekt znosi także obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Zlikwidowany ma być obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Obecnie inwestor - na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych - musi powiadomić o tym nadzór budowlany.

Nowelizacja rozszerza także katalog obiektów budowlanych oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy. I tak wśród nich znalazły się m.in.: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk włącznie, obiekty magazynowe takie jak: chłodnie, hangary, wiaty, budynki kolejowe takie jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego a także place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne. Obecnie rozpoczęcie użytkowania tych obiektów wymaga decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Skrócony zostanie czas oczekiwania na tzw. "milczącą zgodę na użytkowanie" (brak sprzeciwu administracji) – z 21 do 14 dni – w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.

Wprowadzona ma być możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej. "Projekt nie przewiduje zmiany dotychczasowych zasad ustalania opłaty legalizacyjnej, nie liberalizuje też wymogów stawianych inwestorom w procesie legalizacji samowoli budowlanej. Nowe rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli, którzy liczą na wsparcie państwa w trudzie ponoszenia opłaty legalizacyjnej" - wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

W przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, organ administracji będzie musiał wezwać inwestora do ich uzupełnienia w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Obecnie nie ma wyznaczonego terminu na wezwanie do uzupełnienia braków. "W praktyce nowy przepis przyspieszy działania organów wydających pozwolenia na budowę" - zaznaczono.

Kolejna zmiana jaką zakładają nowe przepisy stanowi, że inwestor będzie mógł rozpocząć wszystkie roboty budowlane na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu, gdy nie ma innych stron postępowania. Chodzi o sytuację, kiedy inwestor jest jedyną stroną postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Obecnie roboty budowlane może rozpocząć na podstawie decyzji ostatecznej. "Nowe rozwiązanie oznacza pominięcie czasu oczekiwania na uprawomocnienie się decyzji, czyli inwestor zyska co najmniej 14 dni" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z projektem nowela ma wejść w życie po 3 miesiącach od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

PAP

Wiadomości

Ząbki: specsłużby dołączają do śledztwa, Sakiewicz deklaruje udostępnienie zdjęć z drona

O włos od tragedii

Czy SOP inwigiluje polityków? Spotkanie Hołowni wywołało burzę

Komisja KEP: wyrok TK ws. religii przywraca ład prawny w szkołach

Rozmowa Trump-Zełenski. Prezydent Ukrainy o wzajemnej zgodzie na współpracę

Prof. Czarnek w Kancelarii Prezydenta? To już nie takie pewne

Edyta Górniak poruszająco: „Wszystkie pieniądze wydaję na Allana albo na leczenie”

PiS chce odwołania von der Leyen. Jaki: Zablokujcie środki Niemcom

Hołownia o nocnym spotkaniu u Bielana: regularnie spotykam się z wszystkimi opcjami

Joanna Kołaczkowska zmaga się z nowotworem. "To wydarzyło się nagle. Sytuacja jest poważna" – mówi Robert Górski

Historyczny debiut Polek na Euro. Dzisiaj starcie z Niemkami

FAZ o Niemcach: Zapomnieli o polskich ofiarach II wojny światowej

Prezydent Duda odwiedził funkcjonariuszy na granicy z Białorusią

Bąkiewicz: Państwo nie działa. Granica to porażka rządu Tuska

[NASZ NEWS] Premiera Tuska zastąpi Radosław Sikorski? Tego chcą koalicjanci

Najnowsze

Ząbki: specsłużby dołączają do śledztwa, Sakiewicz deklaruje udostępnienie zdjęć z drona

Rozmowa Trump-Zełenski. Prezydent Ukrainy o wzajemnej zgodzie na współpracę

Prof. Czarnek w Kancelarii Prezydenta? To już nie takie pewne

Edyta Górniak poruszająco: „Wszystkie pieniądze wydaję na Allana albo na leczenie”

PiS chce odwołania von der Leyen. Jaki: Zablokujcie środki Niemcom

O włos od tragedii

Czy SOP inwigiluje polityków? Spotkanie Hołowni wywołało burzę

Komisja KEP: wyrok TK ws. religii przywraca ład prawny w szkołach