Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała przyjęcie bez poprawek projektu ws. świadczenia "Emerytura plus". Przewiduje on, że w 2019 r. emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto).
Za pozytywnym zarekomendowaniem projektu opowiedziało się 30 posłów, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Akceptacji komisji nie uzyskały poprawki zgłoszone przez Agnieszkę Ścigaj (Kukiz'15), Ryszarda Petru (Teraz!) i Magdalenę Kochan (PO-KO). Dotyczyły one m.in. zagwarantowania w projekcie, by świadczenie było wypłacane co roku.
"Trzynasta emerytura" ma być wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.
Świadczenie otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).
Większość świadczeń "Emerytura plus" zostanie wypłacona w maju. W razie zbiegu prawa do świadczeń, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.