Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że grupa przestępcza działała w latach 2014-2017 na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i pomorskiego. Członkowie grupy pozorowali dostawy alkoholu do firm mających siedzibę w innych państwach Unii Europejskiej, między innymi w Czechach, Bułgarii i na Litwie.
Grupa stosowała do tych dostaw preferencyjną, zerową stawkę podatku VAT. Jednak firmy wskazane w fakturach i dokumentach nie były jego nabywcami. Alkohol był przewożony do Wielkiej Brytanii, gdzie nielegalnie wprowadzano go na tamtejszy rynek.
W związku tym, że nabywcą alkoholu nie byty firmy wskazane w fakturach, lecz nieustalone osoby, sprzedaż należało opodatkować 23-procentową stawką podatku VAT. Podejrzani nie deklarowali również obrotu osiągniętego ze sprzedaży alkoholu w Wielkiej Brytanii.
W celu zamaskowania działań fałszowali dokumenty przewozowe i akcyzowe. Łączna kwota spowodowanego w ten sposób zmniejszenia opłat podatku od towarów i usług przekracza 30 milionów złotych. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu przez funkcjonariuszy ABW oraz Urzędu Celno-Skarbowego.
Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach, oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy. W stosunku do 6 osób zastosowano tymczasowe aresztowanie. Wobec 5 osób prokuratorzy zastosowali poręczenie majątkowe i policyjny dozór. Jedna osoba otrzymała zakaz opuszczania kraju.
W trakcie przeszukań zajęto należące do podejrzanych mienie o wartości około 600 tysięcy złotych.