Przejdź do treści

Bon turystyczny pozwoliłby Polakom lepiej poznać papieskie szlaki

Źródło: Muzeum samochodu papieskiego w Kielcach

Zrekonstruowany samochód papieski z 1979 r., trasy rowerowe, kajakowe, piesze czy osobiste pamiątki po Janie Pawle II – te wszystkie atrakcje czekają w miejscach, które odwiedzał Jan Paweł II, a wcześniej Karol Wojtyła

Polska Organizacja Turystyczna przygotowała na swojej stronie propozycję kilkudziesięciu szlaków i miejsc papieskich w całej Polsce https://www.polska.travel/pl/poznaj-atrakcje-i-zabytki/szlaki-i-miejsca-papieskie W momencie, kiedy turystyka krajowa coraz bardziej się otwiera – jest możliwość ich osobistego obejrzenia. Finansowym wsparciem stałby się bez wątpienia bon turystyczny.

Będzie 500 zł na każde dziecko?

 500 złotych na każde dziecko na usługi turystyczne przewiduje ustawa o Polskim Bonie Turystycznym przyjęta dzisiejszej nocy przez Sejm w ekspresowym tempie. Za bonem zgłoszonym przez prezydenta głosowała znakomita większość posłów, w tym także z opozycji. Za ustawą było 424 posłów, 16 przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Poseł Ireneusz Raś, autor konkurencyjnego projektu ustawy o czeku turystycznym (500 złotych dla każdego Polaka) zapowiedział, że senatorowie będą próbowali ją udoskonalić. Należy mieć tylko nadzieję, że tak potrzebny branży i polskim rodzinom zastrzyk finansowy stanie się faktem.

Atrakcje szlaku

Jest wśród nich niewątpliwa „perełka” – to Muzeum Samochodu papieskiego w Kielcach, w którym można obejrzeć zrekonstruowany papamobil - nim właśnie poruszał się Jan Paweł II podczas I Podróży Apostolskiej do Ojczyzny w 1979 r.

Koncepcję oryginalnego papieskiego papamobile o kryptonimie JPII stworzył plastyk Zbigniew Gonciarz – w 1979 r. pracujący w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie. Zgodnie z osobistym życzeniem Jana Pawła II jeden z samochodów, jakim miał się poruszać po kraju podczas pierwszej podróży do Ojczyzny musiał być produkcji polskiej.

Projekt zaakceptował sam prymas kard. Stefan Wyszyński, ale widział go również papież. Samochód powstał w PIMot, a w pracach nad nim uczestniczyło kilkudziesięciu specjalistów. Konieczne było m.in. dostosowanie wozu do trybu jazdy defiladowej – papamobil poruszał tylko 6 km/godz. Wykonanie tego modelu było, zwłaszcza jak na trudne czasy PRL prawdziwym wyczynem technicznym.

Ponieważ samochód miał być ciężki i niedostępny dla osób stojących oraz musiał pomieścić świtę papieską, mieć osłonę przed słońcem i system nagłośnienia – Gonciarz jako „designer” zaproponował wykorzystanie ramy polskiego terenowego samochodu ciężarowego Star 660 M2. Trzeba ją było jednak przedłużyć aż o 40 cm w stosunku do standardowych modeli.

Pomimo, że sprawdził się on doskonale w użytkowaniu podczas I pielgrzymki papieskiej, po jej zakończeniu wóz zdemontowano.

W latach 2006–2011 pracownicy firmy Auto-Adamczak w Kielcach postanowili zrekonstruować pojazd papieski, wykorzystując jego ocalałą, oryginalną ramę  i odnalezione podzespoły. Samochód odtworzono we współpracy z PIMot.

 

 

POT, Muzeum

Wiadomości

Zapraszamy na wspólne śpiewanie kolęd z Republiką

Polscy biskupi mówią "nie" planom resortu Nowackiej

Wśród młodych najlepszy 18-letni Fonseca

Blisko 25 tysięcy Niemców protestowało przed katedrą w Magdeburgu

Dzisiaj informacje TV Republika

Hajdasz: media publiczne, które są teraz, są karykaturą tych, które były przed rokiem

Cristiano Ronaldo prywatnie spotkał się ze św. Mikołajem

Morawiecki przedstawia receptę na uratowanie Europy

Jest deklaracja Prezydenta Panamy. Odpowiada Trumpowi

Mentzen: Donald Tusk wie, że nie może oddać władzy bo pójdzie siedzieć

Władza organizuje zsyłkę "niepewnym" sędziom. Dokąd trafią?

Tomasz Sakiewicz: Kiedy Bóg się rodzi, wszystko jest możliwe...

Jastrzębski Węgiel w dalszym ciągu liderem

Ziobro: Tusk to główny boss mafii, trudno, żeby M.Romanowski poddawał się bandytom

Tunel z rekordem świata. Będą go budować 9 lat

Najnowsze

Zapraszamy na wspólne śpiewanie kolęd z Republiką

Dzisiaj informacje TV Republika

Hajdasz: media publiczne, które są teraz, są karykaturą tych, które były przed rokiem

Cristiano Ronaldo prywatnie spotkał się ze św. Mikołajem

Morawiecki przedstawia receptę na uratowanie Europy

Polscy biskupi mówią "nie" planom resortu Nowackiej

Wśród młodych najlepszy 18-letni Fonseca

Blisko 25 tysięcy Niemców protestowało przed katedrą w Magdeburgu