Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Bohaterska Rodzina Ulmów patronuje dworcowi PKP w Łańcucie

Źródło: PKP SA

Od wczoraj łańcucki dworzec PKP nosi imię Rodziny Ulmów. Uroczystość związana z nadaniem imienia jest jednym z wydarzeń wpisujących się w działalność Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Dworzec kolejowy w Łańcucie otrzymał imię Rodziny Ulmów, bohaterów II wojny światowej, którzy zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie w swoim domu żydowskich rodzin. Pochodzący z Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno z nich nienarodzone, zginęli 24 marca 1944 r. W 1995 r. małżonkowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. Ostatecznie beatyfikacja Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej. Z wydarzeniem związanych jest szereg działań towarzyszących. W celu ich koordynacji oraz upowszechnienia wiedzy o dziedzictwie Rodziny Ulmów, jak również pamięci o wszystkich Polakach ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej, Prezydent Andrzej Duda powołał międzyinstytucjonalny Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Nadanie imienia w Łańcucie jest jednym z wydarzeń odbywających się w ramach wskazanych wyżej aktywności. Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę pamiątkową oraz mural poświęcony Rodzinie Ulmów. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. i Grupy PKP oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.

– Spotykamy się w związku ze szczególnym wydarzeniem. Jest to kolejna „cegiełka” Grupy PKP dołożona do szeregu wydarzeń związanych z beatyfikacją rodziny Ulmów. Dworzec kolejowy w Łańcucie znajduje się tuż obok miejscowości, w której w 1944 roku rozegrał się dramat. To właśnie mieszkająca w Markowej Rodzina Ulmów została zamordowana za chęć pomocy swoim sąsiadom, których w czasie wojny czekał straszliwy los. Ulmowie dali świadectwo tego, że można być ludzkim w nieludzkich czasach. Wierzę, że tragiczne losy Rodziny Ulmów i upamiętnienie związane z jej beatyfikacją pozwolą także na szersze refleksje dotyczące tragicznych wydarzeń w Europie w czasie II wojny światowej – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

– Każdy może być jak Rodzina Ulmów! Każdy może swoją rodzinę w taki sposób tworzyć, budować i o nią dbać jak Wiktoria i Józef. To są przykłady absolutnie wyjątkowe, nie tylko ze względu na bohaterstwo, ale przede wszystkim ze względu na ich człowieczeństwo. Dziś ten przykład powinien iść w Polskę a także chcemy opowiedzieć historię Rodziny Ulmów całemu światu. Dziękujemy już dziś za podejmowane inicjatywy, działania i współpracę w ramach prac Komitetu międzyinstytucjonalnego ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów powołanego przez Prezydenta RP 24 marca 2023 r. w Markowej – mówi Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Od wczoraj na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia można także obejrzeć wystawę „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”. Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Ekspozycja przygotowana przez IPN Oddział w Rzeszowie. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 21 sierpnia 2023 r. przed Pałacem Prezydenckim.

W uroczystości związane z upowszechnieniem wiedzy o Rodzinie Ulmów włączył się także narodowy przewoźnik pasażerski, spółka z Grupy PKP – PKP Intercity. W lipcu br. na Dworcu Centralnym w Warszawie odbyła się prezentacja lokomotywy PKP Intercity z okolicznościową grafiką upamiętniającą los Rodziny Ulmów. Lokomotywa ta prowadzi składy pociągów PKP Intercity jeżdżących z Polski do stolicy Niemiec. Narodowy przewoźnik przygotował także dla pasażerów okładki na bilety z grafiką poświęconą Rodzinie Ulmów.

Dworzec kolejowy w Łańcucie zyskał imię Rodziny Ulmów w ramach programu nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju. W ramach tego programu jako pierwszy imię otrzymał stołeczny Dworzec Centralny. Obecnie, wliczając dworzec w Łańcucie, swoich patronów ma 14 dworców kolejowych PKP.

PKP SA

Wiadomości

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Najnowsze

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?