RCB wydało w sobotę alert dla mieszkańców województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego z przypomnieniem o zmianie od poniedziałku, 27 czerwca, standardu nadawania TV naziemnej.
Poniedziałkowa zmiana będzie ostatnim etapem trwającego od końca marca procesu, w którego efekcie widzowie zyskują dostęp do lepszej jakości obrazu i dźwięku, a niebawem – hybrydowych usług i większej liczby programów – przypomniał Związek Cyfrowa Polska, zrzeszający firmy z sektora cyfrowego i nowych technologii – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.
Pierwszy etap – od 28 marca 2022 r. – objął województwa dolnośląskie i lubuskie. Drugi etap – od 25 kwietnia 2022 r. – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Trzeci – od 23 maja 2022 r. zrealizowano w łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpacki, śląskim i w świętokrzyskim.
W związku z agresją rosyjską na Ukrainę i prowadzeniem przez agresora działań dezinformacyjnych minister spraw wewnętrznych i administracji zawnioskował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z apelem o opóźnienie do końca 2023 r. procesu zmiany standardu nadawania w przypadku Multipleksu MUX-3, który emituje kanały TVP. UKE przychylił się do wniosku.
Telewizję Republika oprócz odbioru poprzez platformy satelitarne i sieci kablowe, można też znaleźć w internecie oraz przez zwykłe anteny naziemne w systemie DVB-T2 w Katowicach i okolicy oraz w systemie DVB-T2 w Warszawie na kanale 23, Wrocławiu na kanale 41 i w Gdańsku na kanale 31.