Przejdź do treści

Błaszczak: Cieszę się, że pamięć o losach polskich żołnierzy i cywilnych ofiarach wojny jest trwała

Źródło: mon.gov.pl

- Pomoc potrzebującym to istota naszego życia. Tak zachowywali się mieszkańcy Pruszkowa pomagając wypędzonym Warszawiakom. Ta solidarność stanowi o naszej tożsamości narodowej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Pruszkowie.

Szef MON wziął udział w sobotę 28 września br. w uroczystościach z okazji Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Przez obóz utworzony przez Niemców na terenie pruszkowskich warsztatów kolejowych przeszła ludność cywilna Warszawy, wypędzona w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu.

- Niemcy, tu w Pruszkowie zorganizowali obóz przejściowy, do którego trafiali wypędzeni z płonącej Warszawy. Niezwykle istotne jest to, że mieszkańcy Pruszkowa pomagali wygnanym mieszkańcom Warszawy ryzykując własnym życiem. Niemcy ich prześladowali. Pamięć o tej pomocy, o tej solidarności narodowej będzie wieczna – podkreślił szef MON.

Szacuje się, że około 650 tysięcy ludzi zostało wygnanych z Warszawy i skierowanych do obozu w Pruszkowie. W obozie Dulag  121 doświadczyli głodu i cierpienia, tu byli brutalnie segregowani i wysyłani do obozów śmierci, obozów pracy przymusowej i na tułaczkę do Generalnego Gubernatorstwa.  Przetrwali ten tragiczny czas swej gehenny dzięki ofiarnej  pomocy ludności Pruszkowa i okolicznych mieszkańców udzielanej zarówno na terenie samego obozu przejściowego jak i poza nim.

Zdaniem ministra Błaszczaka pomoc warszawskim wygnańcom w 1944 roku to przykład jedności narodowej ważnej wówczas w czasie wojny, jak i obecnie:

- Cieszę się, że pamięć o losach polskich żołnierzy i cywilnych ofiarach wojny jest trwała. Cieszę się, że starsze pokolenia przekazują informacje najmłodszym. Wręcz jest teraz moda na zainteresowania historyczne, tradycję patriotyczną. Widać to w popularności klas mundurowych w szkołach średnich. To buduje tożsamość narodową i ma wpływ, pozytywny i bardzo istotny na morale Wojska Polskiego. Morale budowane na wzór żołnierzy Armii Krajowej, ruchu oporu - powiedział szef MON.

W przemówieniu minister Mariusz Błaszczak przywołał swoje rozmowy z kombatantami i świadkami wydarzeń z 1944 roku:

- Wszyscy dążyli do tego, żeby Warszawa była wolna, Polska była wolna. To przekonanie stanowi fundament naszej tożsamości narodowej. Rozmawiałem z ludźmi, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń, są to ludzie, którzy są już w wieku starszym, opowiadali jak wspierano więźniów, mieszkańców Warszawy, wypędzonych z Warszawy - dając schronienie, karmiąc, lecząc rany - to był przejaw solidarności. To był przejaw solidarności, pomocy innym, bliźniemu, wynikający z chrześcijaństwa, naszej wiary - mówił minister.

Szef MON podziękował także za obecność na uroczystości uczniom szkół:

- To jest niezwykle istotne, żeby ta postawa, która została udowodniona, postawa miłości ojczyzny, udowodniona przez powstańców warszawskich i przez ludność Pruszkowa i powiatu pruszkowskiego, była postawą, która jest tożsamą w dzisiejszych czasach dla młodych pokoleń.

Szef MON wziął udział w polowej mszy świętej odprawionej pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, koncelebrowanej przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego i złożył wieniec pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” upamiętniając losy więźniów obozu Dulag 121 i tych, którzy nieśli im pomoc.

Podczas uroczystości z udziałem asysty wojskowej Reprezentacyjnej Kompani Wojska Polskiego odczytano Apel Pamięci więźniów Dulag 121 i mieszkańców Pruszkowa.

W Pruszkowie odbył się również koncert „Dziesięć Kroków – memoriał warszawski 1944” upamiętniający losy ludności cywilnej powstańczej Warszawy, podczas którego artyści zaśpiewali utwory, które powstały specjalnie na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego w oparciu o wspomnienia więźniów obozu Dulag 121, a także fragmenty opowieści Świadków Historii, odczytane przez aktorów.
 

mon.gov.pl

Wiadomości

Amerykanie uderzyli we flotę cieni. Chiny drogo za to zapłacą

Oni ignorowali chorobę. Sztuczna inteligencja tworzy pierwszy lek

Księżyc na liście zagrożonych obiektów kultury! Żeby nie ukradli

Donald Trump i Melania Trump na pokładzie Air Force One

Rośnie przemoc wobec chrześcijan

Rząd zablokuje aprzedaż nieletnim e-papierosów bez nikotyny?

Republika Wieczór: strajk głodowy w Bogdance, czyli walka o kopalnię

Fogiel: Rafał Trzaskowski próbuje kopiować wszystkich

Poważny wypadek. Zderzyła się cysterna z ciągnikiem

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 18.01.2025

Trzaskowski dostał pytanie o odpady i znów bredził o płonącej planecie

Nawrocki: Referendum ws. Zielonego Ładu to obowiązek. „To zagrożenie dla przyszłości Polski”

Kwiecień: Policja od lat potrzebuje wsparcia finansowego

Mieszkańcy średnich miast to najbardziej zadłużona grupa Polaków

Żygadło: w relacjach z USA mamy kompletną bezradność i amatorskie działanie rządu

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Donald Trump i Melania Trump na pokładzie Air Force One

Rośnie przemoc wobec chrześcijan

Rząd zablokuje aprzedaż nieletnim e-papierosów bez nikotyny?

republika wieczór

Republika Wieczór: strajk głodowy w Bogdance, czyli walka o kopalnię

Amerykanie uderzyli we flotę cieni. Chiny drogo za to zapłacą

Oni ignorowali chorobę. Sztuczna inteligencja tworzy pierwszy lek

Księżyc na liście zagrożonych obiektów kultury! Żeby nie ukradli