Bieszczady: ponad 100 osobników wężów dusicieli
W Polsce możemy wyróżnić cztery gatunki węży, w tym jednego dusiciela. Chodzi o Eskulapa, który również posiada umiejętność wspinania się po drzewach. Jednego z nich sfotografował Edward Marszałek, rzecznik prasowy krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
Cechą charakterystyczną tego gatunku jest dziewięć dużych łusek na głowie i to właśnie ta cecha pozwala go odróżnić od jadowitej żmii. Eskulapa osiąga całkiem pokaźne rozmiary - długość jego ciała może dochodzić nawet do 2 m.
W Polsce ten gatunek węża można spotkać w Bieszczadach. Kiedyś występował również nad Dunajcem między Gorcami a Beskidem Sądeckim oraz w okolicach Popradu. Według obserwacji wiadomo jednak, że metapopulacja bieszczadzka (Otryt i okolice, m.in. rezerwat przyrody Krywe), to jedyne pewne stanowisko w Polsce.
fot: Edward Marszałek/RDLP Krosno
Żyje ich niewiele ponad 100 osobników.
Wąż Eskulapa jest bardzo rzadki - jego polską populację szacuje się na niewiele ponad 100 osobników.
Bieszczadzki Park Narodowy prowadzi jest czynną ochrona tego gatunku. W ramach działań zostały utworzone między innymi kopce rozrodcze, by węże mogły inkubować jaja. Do zadań czynnej ochrony gatunku należy także wykaszanie łąk i układanie pryzm kamieni, na których węże mogą się wygrzewać.
fot: Edward Marszałek/RDLP Krosno