Będzie kontrola ministerstwa w krakowskim sądzie. Jeśli domniemania się potwierdzą, kara może być bardzo wysoka
Ministerstwo Sprawiedliwości sprawdzi, czy w przypadku zlecenia szkoleń Stowarzyszeniu Themis przez Sąd Okręgowy w Krakowie nie doszło do obejścia prawa przez niedozwolone podzielenie zamówienia na części – dowiedział się portal niezalezna.pl.
Jak określają przepisy, prawo zamówień publicznych stosuje się od równowartości 30 tys euro.
W ustawie od początku był zakaz dzielenia zamówienia na części w celu uniknięcia stosowania Prawa zamówień publicznych. Zamówienie można dzielić na części, lecz o obowiązku stosowania Pzp decyduje łączna wartość.
Tymczasem wątpliwości pojawiły się w przypadku szkolenia dla Sądu Okręgowego w Krakowie, które prowadzone było przez Themis. Resort sprawdzi, czy w przypadku tego zamówienia nie doszło do obejścia prawa przez niedozwolone podzielenie zamówienia na części.
Jeśli zamówienie zostało udzielone w trybie prawa zamówień publicznych z wolnej ręki, będą podlegały sprawdzeniu warunki konieczne do udzielenia zamówienia z wolnej ręki.
W przypadku tych szkoleń w grę wchodziłaby tylko jedna przesłanka: art. 67 pkt 3) "ze względu na wyjątkową sytuacje niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia".
Jednakże nawet w przypadku zamówienia z wolnej ręki powinna być decyzja o zastosowaniu tego trybu oraz protokół z negocjacji.
Gdyby okazało się, że doszło do złamania prawa zamówień publicznych, w grę może wchodzić odp. karna z art 231par 2 Kk, zagrożonego karą do 10 lat więzienia.