Przejdź do treści
22:26 Jemen: Statek, na którego pokładzie znajdowało się 154 etiopskich migrantów, zatonął w niedzielę u wybrzeży jemeńskiej prowincji Abyan. W katastrofie zginęło co najmniej 68 osób, a 74 uznano za zaginione
22:07 Wielka Brytania ogłosiła w niedzielę, że osobom reklamującym w serwisach społecznych nielegalne przekraczanie granicy lub sprzedaż fałszywych paszportów grozi kara do pięciu lat więzienia. Ma to pomóc w zawalczeniu gangów zajmujących się przemytem ludzi
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Barwna procesja z powrotem na ulicach Łowicza. „To nasz symbol zwycięstwa nad wirusem”

Źródło: PAP/Roman Zawistowski

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią setki wiernych i turystów ponownie uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu (Łódzkie). Religijne wydarzenie w tym mieście jest wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W Łowiczu odbywają się największe i najbarwniejsze uroczystości ku czci Najświętszego Sakramentu w regionie łódzkim. Ze względu na towarzyszący procesji kolorowy korowód w tradycyjnych regionalnych pasiakach jest ona uznawana za najsłynniejszą w kraju.

W tym roku święto Bożego Ciała znów przyciągnęło do Łowicza tłumy wiernych z całej Polski. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią procesja wróciła też na dawną trasę po ulicach Łowicza.

Tradycja to rzecz święta

- Przed rokiem było skromniej niż zawsze, ale tradycja to dla nas rzecz święta. W Łowiczu to najważniejszy dzień w roku i nie mogłyśmy doczekać się, żeby znów było tak pięknie, gwarno i tłumnie. To nasz symbol zwycięstwa nad wirusem – mówiła jedna z mieszkanek Łowicza ubrana w tradycyjną księżacką spódnicę, koszulę, kamizelkę i korale.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., tym razem odprawionej na Starym Rynku i celebrowanej przez ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja Franciszka Dziubę.

- Oto wyczekiwane przez bardzo wielu łowickie Boże Ciało. Wyjdziemy po eucharystii, aby przejść ulicami naszego miasta, aby włączyć się naszą procesją w niekończący się korowód procesji Bożego Ciała w całym świecie. Chcemy wpisać się w to wielkie dziedzictwo wiary, które u nas w Łowiczu jest także wielkim dziedzictwem kultury – podkreślił w homilii duszpasterz.

Zaznaczył, że eucharystyczne bycie z Jezusem sprawi zbliżenie się do siebie, ale z respektowaniem zasad sanitarnych i troski o życie. "Niech dziś najważniejszym miejscem na tym rynku będzie ołtarz, który przypomina bogactwo naszych przodków i będzie wytyczał autentyczne nadzieje ku przyszłości" – dodał.

Barwna procesja

Po mszy jej uczestnicy przeszli w procesji do zlokalizowanych w centrum miasta czterech ołtarzy, przygotowanych przez Ojców Pijarów, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Łowiczu, mieszkańców Zabostowa Małego oraz wspólnotę neokatechumenalną. Przyozdobiono je polnymi kwiatami, zbożami, brzozowymi gałązkami i nawiązujących bezpośrednio do folkloru tych ziem.

Odgrodzony barierkami eucharystyczny szlak był bardzo barwny – z monstrancją w kształcie pelikana będącego herbem Łowicza oraz parafialnymi chorągwiami adorowanymi przez mężczyzn w tradycyjnych regionalnych strojach Księżaków Łowickich, m.in. z charakterystycznymi pasiastymi spodniami i pasem. Trasę tradycyjnie ubarwiały kwiatami dzieci oraz kobiety ubrane w białe koszule z łowickimi wyszywankami, wielobarwne pasiaste spódnice, korale, kwieciste chusty i wianki.

Orszakowi Najświętszego Sakramentu towarzyszyły również wyszywane ręcznie sztandary oraz figury i obrazy, grupa rekonstrukcyjna dawnego wojska, a także orkiestra i ludowy chór.

Do Łowicza zjechali wierni z całej Polski

W czwartek do Łowicza przyjechały rodziny z całego woj. łódzkiego i innych regionów Polski. „Przyjechaliśmy nacieszyć oczy i cieszyć się z ponownego bycia razem, bo w pandemii i czasie spędzonym w izolacji niewiele było okazji do takiej celebracji” - powiedziała pani Joanna z Poznania. Wierni podkreślali, że tak radosne obchody święta Bożego Ciała „niosą nadzieję na lepszy czas”.

- Oby można tu było wracać już zawsze, bo procesja w tym miejscu ma wyjątkową oprawę. To wielkie przeżycie modlić się w takich okolicznościach – dodał pan Piotr z Łodzi.

W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne zrezygnowano z Parady Pasiaków, czyli barwnego przejazdu ze Starego na Nowy Rynek z udziałem Księżanki i Księżaka Roku. Zaplanowano jednak prezentację sztuki ludowej i koncerty z udziałem zespołów ludowych w muszli koncertowej w parku Błonie. Stragany, czyli tzw. bobiki w tym roku wyjątkowo zostały rozstawione na targowisku miejskim.

Procesja na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

W 2014 r. łowicka procesja Bożego Ciała — ze względu na szczególną oprawę — została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To święto jest głęboko zakorzenione w tradycji Łowicza i celebrowane właściwie od kiedy zostało wprowadzone do Polski w XIV w. Uroczystość odbywa się według kultywowanej od lat w niezmienionej formie tradycji.

Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji do czterech ołtarzy.

PAP

Wiadomości

Wyspy zagrożone overtourismem. Obłożą turystów nowym podatkiem

Chiny będą stać z boku. To może im zaszkodzić

Polska mistrzyni odpadła z WTA 1000 w Montrealu

Exodus Demokratów do Ilinois. Dlaczego uciekają z Teksasu?

W Wyspy Brytyjskie uderzy Floris. Możliwy paraliż komunikacji

Nowy raport ONZ o tym, że mało kto czyta… raporty ONZ

Kolejna obietnica wyborcza, której nie zrealizuje ekipa Tuska? Kropiwnicki atakuje część prokuratorów

Kim jest Gawłowski? Kiedyś prominentny polityk, dziś skazaniec

Cieszyński: Tusk jest pod ścianą. W Pabianicach błagał zwolenników, aby uznali wynik wyborów

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o bardzo ważnej rocznicy

Policjant z narkotykami zatrzymany podczas festiwalu muzyki elektronicznej w Kołobrzegu

Piebiak o możliwości siłowego przejęcia KRS: wielu sędziów ma pozwolenie na broń

Franciszkańskie „pokój i dobro” na Jasnej Górze

Wpływ migracji na system emerytalny. Prezes ZUS zaprezentował dane

"Będziemy improwizować... Dla Ciebie, Asiu" – Kabaret Hrabi wraca na scenę po stracie Kołaczkowskiej

Najnowsze

Wyspy zagrożone overtourismem. Obłożą turystów nowym podatkiem

sztorm Floris uderzy w Wyspy Brytyjskie nad ranem

W Wyspy Brytyjskie uderzy Floris. Możliwy paraliż komunikacji

Nowy raport ONZ o tym, że mało kto czyta… raporty ONZ

Kolejna obietnica wyborcza, której nie zrealizuje ekipa Tuska? Kropiwnicki atakuje część prokuratorów

Kim jest Gawłowski? Kiedyś prominentny polityk, dziś skazaniec

Chiny będą stać z boku. To może im zaszkodzić

Polska mistrzyni odpadła z WTA 1000 w Montrealu

Demokraci opuszczają Teksas

Exodus Demokratów do Ilinois. Dlaczego uciekają z Teksasu?