Dariusz Barski były Prokurator Krajowy będzie przedstawicielem prezydenta Andrzeja Dudy w Krajowej Radzie Prokuratury. Oznacza to dymisję szefa KRP Edwarda Zalewskiego jednego z najbardziej wpływowych ludzi w prokuraturze. Nominacja zostanie ogłoszona w poniedziałek.
47-letni Dariusz Barski to jeden z najlepszych polskich śledczych. Zasłynął m.in. walką z korupcją oraz ze zorganizowana przestępczością w Łodzi.
W 2007 roku był zastępcą Zbigniewa Ziobry jako Prokuratora Generalnego. Po odwołaniu Janusza Kaczmarka w związku z tzw. aferą gruntową objął stanowisko Prokuratora Krajowego.
W 2011 startując jako kandydat bezpartyjny z list Prawa i Sprawiedliwości zdobył mandat poselski. Nie został jednak parlamentarzystą, gdyż ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wygasił mu mandat, ponieważ Barski nie chciał się zrzec się funkcji prokuratora w stanie spoczynku. Sprawa wygaszenia mandatu poselskiego Barskiego trafiła do Europejskiego Trybunału Spraw Człowieka w Strasburgu i czeka na rozstrzygnięcie.
Odwołanie Edwarda Zalewskiego z KRP oznacza koniec kariery tego jednego z najbardziej wpływowych prokuratorów w Polsce. Zalewski to były członek PZPR, który karierę zaczynał jeszcze w PRL. W stanie wojennym zwalczał opozycję solidarnościową. Za rządów Donalda Tuska był zastępcą Prokuratora Generalnego i Prokuratorem Krajowym. Po rozdzieleniu funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości był jednym z dwóch kandydatów, kontrkandydatem Andrzeja Seremeta. Lech Kaczyński nie zdecydował się jednak powierzyć mu funkcji Prokuratora Generalnego. We wrześniu 2010 Bronisław Komorowski powołał go na członka KRP. Od początku był szefem Rady i niezmiernie wpływową osobą mająca duży wpływ na politykę personalną w prokuraturze. Uchodził za człowieka związanego z Grzegorzem Schetyną.
Odwołanie Zalewskiego oznacza, że KRP będzie musiała powołać nowego przewodniczącego. W najbliższym czasie KRP będzie musiała wyłonić kandydata na nowego Prokuratora Generalnego. Kandydaci mają być znani do 11 września.
Krajowa Rada Prokuratury składa się z Ministra Sprawiedliwości, Prokuratura Generalnego, przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, czterech posłów, dwóch senatorów, prokuratora wybranego przez zebranie prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokuratora wybranego przez zebranie prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, trzech prokuratorów wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz jedenastu prokuratorów, wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych. Kadencja KRP trwa cztery lata.
Przedstawiciel prezydenta, wchodzący w skład KRP, pełni swoją funkcję na czas nieokreślony i może zostać odwołany w dowolnym momencie.
W ramach swoich zadań Krajowa Rada Prokuratury zajmuje się m.in. wyborem kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego i opiniowaniem projektów aktów normatywnych dotyczących prokuratury.