Przejdź do treści
Baranowska: Odrzucenie obywatelskiego projektu w pierwszym czytaniu to wyraz pychy i ignorancji
telewizja republika

Koalicja chce odrzucić projekt rodziców sześciolatków w pierwszym czytaniu. Powstrzymanie się od takiego działania byłoby ukłonem w stronę rodziców, to, co robi rząd, to wyraz arogancji i pychy – mówiła na antenie Telewizji Republika Kamila Baranowska z tygodnika „Do Rzeczy”.

– Koalicja chce pokazać: możemy odrzucić projekt obywatelski w pierwszym czytaniu, więc to zrobimy – stwierdziła.

Dziennikarka zauważyła, że zarzuty stawiane rodzicom, jakoby ich postulaty miałyby doprowadzić do całkowitego upadku reformy, są nieuzasadnione.  

– Tu chodzi tylko o oddanie furtki rodzicom, którzy decydowaliby, kiedy posyłają swoje dzieci do szkół. To nie jest próba zmian całej reformy – podkreśliła.

PO i PSL za odrzuceniem obywatelskiego projektu ws. sześciolatków

PO i PSL opowiedziały się dziś w Sejmie za odrzuceniem w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracającego rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę. Za dalszą pracą nad projektem są PiS i SLD oraz KPSP.

– Dajcie nam, rodzicom, wybór. Nie prosimy o przywileje, nie prosimy o pieniądze. Nie prosimy o nic więcej, tylko o to, byście uszanowali nasze konstytucyjne prawo do decydowania o edukacji naszych dzieci – mówiła w imieniu przedstawicieli inicjatywy legislacyjnej Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Powołując się na dane z raportu Eurostatu, podała, że obowiązek szkolny dla dzieci 6-letnich jest tylko w 13 z 27 krajów Unii Europejskiej. Podkreśliła, że w pozostałych krajach do szkoły idą siedmiolatki, a w przypadku dzieci młodszych o rozpoczęciu przez nie nauki decydują rodzice.

CZYTAJ WIĘCEJ... Elbanowska: Dajcie nam prawo decydowania o edukacji naszych dzieci

"Zawracaniem kijem Wisły"

– Zawracaniem kijem Wisły – tak Katarzyna Hall (PO) nazwała pomysł powrotu do proponowanej w projekcie zasady, że to rodzice mają decydować, w jakim wieku dzieci rozpoczną naukę. Odnosząc się do innych zapisów projektu, np. obowiązku dowożenia dzieci do przedszkoli, podkreśliła, że są one kosztochłonne.

– Zmiana dotycząca 6-latka w polskim systemie edukacji jest wdrażana z różnymi trudnościami – przyznała Hall, przedstawiając stanowisko swojego klubu. – Ale zmiana ta spowodowała wielką mobilizację, by polska szkoła była miejscem bardziej przyjaznym dla małych dzieci – podkreśliła posłanka, opowiadając się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

Opozycja do rodziców: Jesteśmy z wami

Kluby PiS i SLD i KPSP poparły obywatelski projekt. – Jesteśmy za obywatelskim projektem. Jesteśmy z wami – tymi słowami Sławomir Kłosowski (PiS) zwrócił się do przedstawicieli komitetu inicjatywy obywatelskiej. – Jesteśmy za wszystkimi propozycjami ze wszystkich obszarów, jakie zostały zaproponowane w projekcie – oświadczył.

Poseł PiS przypomniał, że jego ugrupowanie od początku było przeciwne obniżeniu wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Zadeklarował, że w przypadku odrzucenia przez Sejm projektu, jego ugrupowanie po wygraniu wyborów parlamentarnych i objęciu rządu wprowadzi w życie wszystkie zapisy obywatelskiego projektu.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiedział się także Artur Ostrowski (SLD). Jak podkreślił, wszystkie kwestie poruszone w nim są warte dyskusji społecznej.

Rozwiązania zawarte w projekcie chwaliła Beata Kempa (KPSP). "– Te wszystkie elementy, o których dzisiaj usłyszeliśmy z ust pani wnioskodawczymi (Karoliny Elbanowskiej), są prawdą. Tak, to jest polska rzeczywistość. Ruszcie się z tych ław i zobaczcie jak wyglądają skutki waszej opłakanej reformy – zwracała się Kempa do posłów koalicji.

Jak poinformował w czasie debaty wicemarszałek Marek Kuchciński (PiS), do Sejmu nie wpłynęło stanowisko rządu w sprawie projektu obywatelskiego.

telewizja republika, pap

Wiadomości

Sensacje TVN i onet.pl wyssane przez sztuczną inteligencję. Pozew

Bez względu na wyborczy wynik Trump odmienił nasze myślenie

Na żywo z Grand Rapids: Ostatni wiec Donalda Trumpa

Ksiądz Lachowicz, brutalnie zaatakowany siekierą, nie żyje

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało mu się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

Chiny złożyły pozew przeciwko Unii Europejskiej

Nawrocki: ten rząd stawia wyżej esbeków niż tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Fałsz ma się stać prawdą

Wizyta u dentysty wkrótce może być luksusem dla wielu Polaków

Najnowsze

Sensacje TVN i onet.pl wyssane przez sztuczną inteligencję. Pozew

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało mu się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Bez względu na wyborczy wynik Trump odmienił nasze myślenie

Na żywo z Grand Rapids: Ostatni wiec Donalda Trumpa

Ksiądz Lachowicz, brutalnie zaatakowany siekierą, nie żyje