Rada Ministrów zaaprobowała przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformę kodeksu postępowania karnego. Usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądem to główne cele proponowanych zmian.
Zmiany mają na celu zlikwidowanie takich procedur, jak na przykład odczytywanie wyroków do pustej sali. Szybciej ma być też dzięki wprowadzeniu formularzy uzasadnień wyroków. Postępowania przygotowawcze również mają zostać przyspieszone.
Według projektu nowelizacji, sędziowie nie będą musieli wymieniać na rozprawach wszystkich protokołów i dokumentów będących dowodami. Bez względu na przyczynę nieobecności stron będzie można przesłuchać świadków i przeprowadzić inne dowody zaplanowane na dany termin rozprawy.
Rząd przyjął projekt reformy procesu karnego!
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) 19 lutego 2019
Więcej: https://t.co/8qyZanweJk pic.twitter.com/R4M95NolCq
Będzie można również zrezygnować z obowiązku przesłuchiwania wszystkich pokrzywdzonych w sprawach dotyczących setek, a nawet tysięcy osób. Sąd będzie mógł również zaniechać bezpośredniego przesłuchania świadków, o których wiadomo, że nie wniosą do sprawy nic istotnego.
Ułatwieniem ma być też m.in zobowiązanie uczestników postępowania do wskazania adresów e-mail, co ma upowszechnić doręczenie pism i zawiadomień drogą elektroniczną.
Reforma, ma także wzmocnić rolę sądów apelacyjnych.