O współpracy w dziedzinach technologii i nauki, a także o promocji polskich interesów gospodarczych w Azji będzie rozmawiać prezydent Andrzej Duda z prezydentem Singapuru Tony’m Tan Keng Yam. Prezydent Singapuru z Małżonką rozpoczyna w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce.
- Ta pierwsza w historii wizyta prezydenta Singapuru w Polsce jest znaczącym elementem budowy polskiej, ekonomicznej obecności na świecie - twierdzi Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.
Jego zdaniem wizyta ma przede wszystkim charakter gospodarczy i wpisuje się w dyplomację ekonomiczną prezydenta Andrzeja Dudy. Minister Szczerski zwrócił uwagę, że z prezydentem Singapuru do Polski przybędzie grupa przedsiębiorców.
W obecności prezydentów Polski i Singapuru podpisane zostaną dokumenty - trzy polsko-singapurskie memoranda.
Jednym z nich – jak poinformował Krzysztof Szczerski - będzie memorandum o współpracy pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją ds. Nauki, Technologii i Badań. Umożliwi to współdziałanie polskich i singapurskich naukowców w zakresie nowoczesnych technologii. Jak tłumaczy minister Szczerski singapurska agencja zajmuje się także projektami wdrożeniowymi. - Przygotowując wizytę prezydenta Singapuru w Polsce, byłem pod dużym wrażeniem krótkiej drogi między patentem, innowacją i wdrożeniem. To jest to, czego chcemy nauczyć się w Polsce - podkreśla Szef Gabinetu Prezydenta.
Kolejne memorandum zostanie podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) a Singapurską Federacją Biznesu - dotyczy ono promowania polskich inwestycji i przedsiębiorców w Singapurze. Trzecie zostanie podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a International Enterprise Singapore - instytucją wspierającą aktywność biznesową i gospodarczą firm singapurskich na świecie.
Minister Szczerski podkreślił, że PAIH ma w Singapurze biuro handlowe. - Będzie moment, by podyskutować o promocji polskich interesów gospodarczych w Azji poprzez Singapur - dodał.
Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Singapur jest na trzecim miejscu na świecie pod względem PKB per capita. - To jeden z największych w Azji odbiorców polskiego eksportu. To kraj niezwykle dynamiczny, jeśli chodzi o rozwój technologiczny, inwestycyjny, nowoczesne technologie, badania naukę - zauważył.
To ważne, dodał minister, aby z krajem będącym jednym z centrów gospodarki azjatyckiej nawiązać dobre kontakty polityczne i gospodarcze.