Przejdź do treści
22:06 Radom: Zarzut kierowania gróźb karalnych usłyszał funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego. Policjant groził uszkodzeniem zdrowia i pozbawieniem życia pracującemu jako taksówkarz obywatelowi Ukrainy
21:55 Dramatyczne chwile w Dziwnówku w woj. zachodniopomorskim. Dwaj nastoletni bracia weszli do morza mimo wywieszonej czerwonej flagi. Jeden z nich zdołał wrócić na brzeg, drugi zniknął pod wodą. Poszukiwania, ze względu na trudne warunki, zostały przerwane
21:20 Państwo Islamskie (IS) przyznało się w poniedziałek do przeprowadzenia niedzielnego zamachu na kościół katolicki w Demokratycznej Republice Konga (DRK), w którym zginęły co najmniej 43 osoby
20:45 Prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl Marcin P. jest poszukiwany listem gończym. O sprawie poinformowała Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu biznesmena
20:15 Bogdan Święczkowski, prezes Trybunału Konstytucyjnego zaapelował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, o respektowanie wiążących orzeczeń TK. Sprawa ma związek z próbą postawienia Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu
19:24 Gośćmi Poranka w Radiu Republika będą we wtorek: Maciej Świrski, godz. 6:25 i Paweł Kukiz (Republikanie), godz. 7:10
18:44 Znowu ataki na Roberta Bąkiewicza. Szef Ruchu Obrony Granic, ma niebawem usłyszeć zarzuty znieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej
18:20 PILNE: Maciej Świrski odwołany z funkcji szefa KRRiTV. Jest nowa przewodnicząca
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na sprzątanie grobów Uczestników Powstania Warszawskiego, 31 lipca 2025 r. (czwartek), g. 18, przy bramie starego cmentarza ul. Cmentarna
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Brzozowie zaprasza na uczczenie „Godziny -W-” w 81. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 17, Cmentarz Komunalny w Brzozowie – KRZYŻ z Tablicą Sokoła i Powstania Warszawskiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 17, przy tablicy rtm. Witolda Pileckiego.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego zaprasza na rocznicę Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 17, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na wydarzenie pt. Skarżysko Śpiewa piosenki Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 18, Ośrodek Patriotyczno-Społeczny, ul. Kościuszki 38, Skarżysko-Kamienna
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Ciechocinku, zaprasza do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g. 17, przy ul. Żelaznej 5, przed budynkiem Miejskiego Centrum Kultury
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wejherowo zaprasza na Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2025 r. (piątek), g.16.50, przy Bramie Piaśnickiej, - g. 17.30 Różaniec w Kościele Chrystusa Króla
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia 2025 r. (sobota), g. 15.00-Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po Mszy św. uroczystość na cmentarzu w Milanówku
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney zaprasza na uroczystą Mszę Św. z okazji 81. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, 3 sierpnia 2025 r. (sobota), 12, Kościół pw. Św. Vincenta, 7 Bland St., Ashfield
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Arłukowicz chce odsunąć od obowiązków p.o. prezesa NFZ

Źródło: Wikipedia/PhilipLaTorre/ CC BY 3.0

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił się z wnioskiem do Rady NFZ, aby odsunęła od pełnienia obowiązków p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego na czas wyjaśnienia sprawy dot. umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach.

Arłukowicz wystąpi też do szefa CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dotyczących raportu śląskiego CBA w sprawie umowy z tą placówką.

Z kontroli prowadzonej przez CBA wynika, że przedstawiciele szpitala EuroMedic starając się o kontrakt w 2011 r., podali nieprawdziwe informacje, które miały wpływ na zawarcie umowy. Według "Wprost" Pakulski w ubiegłym roku, już jako wiceprezes NFZ, naciskał na ówczesnego dyrektora śląskiego NFZ Grzegorza Nowaka, aby ten wykreślił jego nazwisko z "pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia" pokontrolnych protokołów CBA, które miały trafić do ówczesnej prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Nowak przyznaje w tygodniku: "Wygumkowaliśmy je".

Pakulski w oświadczeniu zaprzeczył, że prosił Nowaka o wykreślenie swojego nazwiska z protokołów CBA. Wyjaśnił, że w latach 2008-2012, gdy pełnił funkcję z-cy dyrektora śląskiego oddziału NFZ, decyzje i kompetencje ws. kontroli dokonywanych przez urzędników tego oddziału NFZ były zarezerwowane do wyłącznej kompetencji ówczesnego dyrektora oddziału Zygmunta Klosy.

Jak poinformował, z treścią protokołu kontroli CBA zapoznał się w drugiej połowie maja 2013 roku i 6 czerwca złożył ówczesnemu dyrektorowi śląskiego oddziału NFZ, Grzegorzowi Nowakowi oświadczenie do protokołu kontroli CBA. "W oświadczeniu tym zwróciłem się też do dyrektora Nowaka z prośbą o przekazanie moich wyjaśnień do CBA w celu włączenia do akt kontroli" - dodał.

"(...) Wypowiedź dyrektora Grzegorza Nowaka zamieszczona w artykule, jakoby miałem się zwrócić z prośbą o wykreślenie mojego nazwiska z protokołu kontroli CBA jest i nieprawdziwa, i nielogiczna" - zaznaczył Pakulski. Dodał, że oryginalny bez żadnych zmian protokół pokontrolny znajduje się w siedzibie Śląskiego NFZ. "Ponadto wystąpienie pokontrolne, podsumowujące kontrolę oraz zawierające zalecenia, nie wskazywało mnie w żadnym miejscu jako osoby odpowiedzialnej za stwierdzone nieprawidłowości związane z kontraktowaniem świadczeń w EuroMedic" - napisał Pakulski.

Z kolei b. dyrektor śląskiego NFZ Grzegorz Nowak powiedział, że „gumkowanie dotyczyło korespondencji wewnętrznej NFZ”. - Rzeczywiście podjęliśmy takie czynności, żeby część informacji była przekazana do centrali NFZ bez nazwiska pana Pakulskiego, ale to nie był jakiś element fałszerstwa czy zatajenia. Myśmy nie zmieniali protokołu CBA, to były materiały na potrzeby prac wewnętrznych. W ubiegłym roku, we wrześniu pełna dokumentacja i tak trafiła do centrali i ministerstwa zdrowia bez korekt - powiedział Nowak.

Nowak zapewnił, że w kwestii „korekty” nie był poddawany „naciskom”. - Takie polecenie, takie rozmowy odbyłem z panem Pakulskim, który był wówczas na stanowisku wiceprezesa. Nie wiem, czy to jest naciskanie, jeśli przełożony prosi, żeby w tej wersji wewnętrznej nie było jego nazwiska - powiedział Nowak. Dodał, że „korygowanie przeprowadzono chyba w trzech miejscach, gdzie występowała funkcja, którą pełnił pan prezes oraz jego nazwisko i imię, czyli Marcin Pakulski. Usunięto korektorem te elementy, które miały zostać anonimowe” - powiedział Nowak.

CBA zapowiada, że jeżeli Arłukowicz zwróci się do nich, to zapoznają się ze sprawą i podejmą dalsze decyzje.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura okręgowa w Katowicach, z zawiadomienia CBA. Postępowanie zostało wszczęte w lipcu ub. roku przez Prokuraturę Rejonową Katowice-Zachód ws. poświadczenia nieprawdy przez przedstawicieli szpitala w śląskim NFZ przy zawieraniu umów o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej na rok 2012 i następne lata. Do Prokuratury Okręgowej sprawa trafiła 29 stycznia br. Na razie nie ma podstaw do przedstawienia zarzutów.

W piątek śląski NFZ poinformował, że rozwiązał z EuroMedic umowę na leczenie szpitalne - bez okresu wypowiedzenia. P.o. dyrektor śląskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska mówiła, że ustalenia po kontroli w placówce "całkowicie pozwalają na dokonanie takiej czynności prawnej". EuroMedic zapowiedział, że zaskarży decyzję.

W 2011 r. Pakulski był zastępcą dyrektora śląskiego oddziału NFZ ds. medycznych. Funkcję tę pełnił od marca 2008 r. Od lipca do września 2012 r. był p.o. dyrektorem tego oddziału, a następnie został zastępcą prezesa NFZ ds. medycznych. Od grudnia 2013 r. pełni obowiązki prezesa NFZ.

Sprawa prywatnego szpitala EuroMedic Medical Center toczy się od kilku miesięcy. Pod koniec września ub. roku ówczesny dyrektor Śląskiego NFZ Grzegorz Nowak wypowiedział szpitalowi część umowy. Kontrakt miał wygasnąć z końcem grudnia; po protestach pracowników wydłużono go do końca stycznia.

P.o. prezes NFZ Marcin Pakulski nie przyjął zażalenia EuroMedic na decyzję o wypowiedzeniu umowy. Szpital ponownie się odwołał, wnioskując jednocześnie o przedłużenie okresu wypowiedzenia. 31 stycznia decyzję o przedłużeniu okresu wypowiedzenia - do końca lutego - podjął pod nieobecność Nowaka ówczesny wicedyrektor ds. medycznych Grzegorz Zagórny. Nowak odwołał go w trybie dyscyplinarnym i jako powód podał przekroczenie uprawnień. Uznał też, że wobec przekroczenia uprawnień przez wicedyrektora przedłużenie wypowiedzenia szpitalowi jest nieważne.

Na początku lutego Pakulski odwołał Nowaka, a powodem była "negatywna ocena pracy i utrata zaufania". Od 10 lutego obowiązki dyrektora śląskiego oddziału NFZ pełni Bulanowska.

W piątek śląski NFZ poinformował, że decyzja Zagórnego o kolejnym przedłużeniu okresu wypowiedzenia jest skuteczna i ma moc prawną. Ustalenie ważności tej umowy - jak tłumaczyła Małgorzata Doros z biura prasowego śląskiego NFZ - miało wpływ na podjęcie decyzji o wypowiedzeniu umowy katowickiemu szpitalowi.

Szpital zapowiedział, że się odwoła. "Działanie wobec naszego szpitala to dowód na niszczenie przez urzędników dobrze funkcjonującego, nowoczesnego szpitala, wykonującego najbardziej skomplikowane procedury medyczne, za mniejszą stawkę niż robią to inne szpitale" - napisano w oświadczeniu podpisanym przez prezesa zarządu EuroMedic Medical Center dr n. med. Tomasza Ludygę.

Centrala NFZ prowadzi kontrolę w śląskim oddziale ws. szpitala EuroMedic. Czynności w oddziale już zostały zakończone, a kontrolerzy analizują obecnie materiał - poinformował rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

pap, Telewizja Republika
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

koniec neoKRSu i neosędziów

Upadek narracji o „neoKRS” i „neosędziach”. I kto to mówi...

Zadźgani w centrum Londynu. Policja nie ujawnia tożsamości sprawcy

Donald Trump skraca czas, który dał Putinowi na zakończenie wojny

SPRAWDŹ TO!

Kiedy opuści nas deszcz? Jest prognoza IMGW

W pożarze ośrodka dla osób z ograniczonymi możliwościami zginęły co najmniej trzy osoby

Kuźmiuk o budżecie państwa: pieniędzy nie ma i nie będzie

„Prawdopodobnie zostanę zatrzymany” – Robert Bąkiewicz komentuje działania prokuratury

Warchoł prześmiewczo o Żurku: Ma pierwszy sukces!

„Chcę poznać jego byłą żonę” – Smaszcz o relacjach z nowym partnerem

Książę William z córką na meczu! Charlotte w sukience w groszki kibicowała Anglii

List gończy za prezesem spółki Cinkciarz.pl. Miliony zawłaszczone, tysiące poszkodowanych

"Nie ma Cię, a jesteś" – wzruszające pożegnanie Joanny Kołaczkowskiej. Jej głos wybrzmiał z głośników

Pracodawca Godny Zaufania. Długoletnia tradycja i prestiż

Artykuł sponsorowany

Polacy mają dość rządów Tuska!

Prezes TK wzywa Szymona Hołownię w sprawie Macieja Świrskiego

Najnowsze

koniec neoKRSu i neosędziów

Upadek narracji o „neoKRS” i „neosędziach”. I kto to mówi...

W pożarze ośrodka dla osób z ograniczonymi możliwościami zginęły co najmniej trzy osoby

Kuźmiuk o budżecie państwa: pieniędzy nie ma i nie będzie

„Prawdopodobnie zostanę zatrzymany” – Robert Bąkiewicz komentuje działania prokuratury

Warchoł prześmiewczo o Żurku: Ma pierwszy sukces!

podwójne morderstwo w Londynie. Trzecia ofiara walczy o życie

Zadźgani w centrum Londynu. Policja nie ujawnia tożsamości sprawcy

Donald Trump skraca czas, który dał Putinowi na zakończenie wojny

SPRAWDŹ TO!

Kiedy opuści nas deszcz? Jest prognoza IMGW