W Warszawie odbyło dziś się spotkanie Andrzeja Dudy z autorami programu Wizja dla Młodego Pokolenia. Przedstawiciele stowarzyszeń Młodzi dla Polski, KoLiber oraz Studenci dla Rzeczypospolitej omówili z prezydentem elektem utworzenie Centrum Dialogu z Młodzieżą, wsparcie dla polityki historycznej, a także sprawy kwoty wolnej od podatku i wsparcia dla młodego biznesu.
O samym programie Wizja dla Młodego Pokolenia, który w trakcie kampanii wyborczej poparł Andrzej Duda, pisaliśmy już na naszym portalu. Informowaliśmy o przebiegu negocjacji środowiska młodzieży patriotycznej z wtedy jeszcze kandydatem na urząd prezydenta.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Andrzej Duda przyjął program „Wizja dla młodego pokolenia” stworzony przez organizacje młodzieżowe
Po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, nie spoczęto na laurach i rozpoczęto rozmowy dotyczące realizacji programu. Autorzy Wizji dla Młodego pokolenia spotkali się dziś z prezydentem elektem, by omówić szczegóły współpracy i realizacji konkretnych postulatów.
– Rozmawialiśmy o możliwości współpracy między naszymi stowarzyszeniami a Kancelarią Prezydenta Andrzeja Dudy – mówi nam Piotr Mazurek, wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber.
Podkreślał, że spotkanie było bardzo owocne, padło dużo deklaracji popierających propozycje reprezentantów młodego pokolenia. – Rozmawialiśmy też o możliwe jak najszybszej realizacji postulatów programu Wizja dla Młodego Pokolenia – stwierdza Mazurek.
– Na razie wstępnie omówiliśmy nasze stanowiska, przedstawiliśmy nasz punkt widzenia i skonfrontowaliśmy go z nastawieniem prezydenta. Okazało się, że Andrzej Duda faktycznie jest bardzo otwarty na współpracę, nie tylko z reprezentantami naszych środowisk patriotycznych, ale w ogóle wszystkich organizacji pozarządowych i środowisk obywatelskich – tłumaczy z kolei rzecznik Stowarzyszenia Młodzi dla Polski, Mateusz Parys.
– Andrzej Duda poparł w kampanii nasze postulaty, a dzisiaj przyszła pora na zaplanowanie harmonogramu wdrożenia tychże propozycji – podkreśla Paweł Leszczyński, prezes Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej.
Centrum Dialogu z Młodzieżą, wsparcie inicjatyw historycznych i kwota wolna od podatku
Jak tłumaczą nam autorzy programu Wizja dla Młodego Pokolenia, postulatami, które omówiono na dzisiejszym spotkaniu były przede wszystkim utworzenie Centrum Dialogu z Młodzieżą, wsparcie polityki historycznej oraz kwestie związane z kwotą wolną od podatku, przedsiębiorczości młodych oraz ich niepewnej sytuacji emerytalnej.
Jak mówi nam Mateusz Parys, Centrum Dialogu z Młodzieżą ma być „mostem pokoleniowym”, stanowiącym o współpracy środowisk młodzieżowych zarówno z władzą, jak i z „dorosłymi NGO-sami” oraz innymi interesariuszami. – To od poważnego potraktowania problemów obecnej młodzieży zależy stan naszego państwa i jego pozycja międzynarodowa za kilkanaście/kilkadziesiąt lat – dodaje rzecznik Młodych dla Polski.
Jak ujawnia nam Piotr Mazurek, na spotkaniu z prezydentem elektem omawiano także kwestię prowadzenia polityki historycznej, w realizacji której KoLiber, Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Młodzi dla Polski mają spore doświadczenie. – Prezydent elekt zapewnił nas o swoim wsparciu w tej kwestii – dodaje wiceszef Stowarzyszenia KoLiber.
– Mam wrażenie, że nasze środowiska młodzieżowe będą mogły brać odział w jej prowadzeniu. Mamy w tym doświadczenie, a prezydent podziela nasze zdanie a propos wagi tego zagadnienia. Przy okazji poprosiliśmy wstępnie o patronat nad kilkoma naszymi inicjatywami – wyjaśnia z kolei Parys.
W pałacyku przy ul. Foksal dyskutowano także o takich kwestiach jak podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz projekcie ustawy o „firmie na probe”. Jak mówią nam uczestnicy spotkania w tej kwestii ustalono już pierwsze konkrety, szkice projektów ustaw. Teraz będą one konfrontowane z wyliczeniami ekspertów z kancelarii prezydenta.
– Udało nam się ustalić, że jako priorytet zostaną potraktowane kwota wolna od podatku, powołanie Centrum Dialogu z Młodzieżą przy Prezydencie RP oraz zaplanowanie działań w wymiarze polityki historycznej – potwierdza Paweł Leszczyński. Prezes Studentów dla Rzeczypospolitej dodał, że dopiero w następnej kolejności przyjdzie czas na te reformy, które wymagają wielu debat eksperckich oraz konsultacji społecznych, a więc reformy w systemie edukacji oraz systemie emerytalnym.
– Prawdopodobnie w lipcu odbędzie się kolejne spotkanie, już bardziej programowe – informuje z kolei Piotr Mazurek, zapewniając o wrażeniu obiecującej współpracy z kancelarią Andrzeja Dudy.
Prezydent otwarty na dialog
Uczestnicy dzisiejszego spotkania w pałacyku przy ul. Foksal w Warszawie zgodnie podkreślają, że prezydent elekt jest otwarty na dialog i optymistycznie patrzy na możliwość współpracy z wieloma środowiskami społecznymi. Andrzej Duda miał też zapewnić o dobrej woli i gotowości przyszłej kancelarii do działania.
– Mamy nadzieje, ze w ciągu kolejnych 10 lat będzie otwarty na współprace ze środowiskami obywatelskimi i przy wsparciu społecznym kancelarii prezydenta uda się zrealizować wiele dobrych dla Polski projektów. Nie odniosłem przy tym wrażenia, jakoby podchodził do wszystkiego hurraoptymistycznie. Chłodne, acz pozytywne podejście i duża doza racjonalności budują w moich oczach wiarygodność prezydenta-elekta w kwestii jego planów i zapewnień – dzieli się swoimi wrażeniami Parys.
– Padła jasna deklaracja o determinacji ze strony prezydenta elekta, że zamierza bardzo poważnie podejść do swoich obietnic wyborczych. Jedną z nich było zaakceptowanie Wizji dla młodego pokolenia i jak widać, już niecały miesiąc po zwycięstwie wyborczym usiedliśmy przy jednym stole i usłyszeliśmy zapewnienie, że propozycje wejdą w życie. W dodatku będziemy je współtworzyć w ramach ciała doradczego powołanego przez samego Andrzeja Dudę – mówi z kolei Paweł Leszczyński.
Organizacje młodzieżowe zaprosiły prezydenta elekta na spotkania ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, na co Andrzej Duda wstępnie przystał.
– Na spotkaniu odniosłem wrażenie, że Andrzej Duda naprawdę chce być prezydentem wszystkich Polaków, otwartym na dialog, czy wręcz inicjującym go – kwituje w rozmowie z nami rzecznik Młodych dla Polski Mateusz Parys.