Aleksandra Wicik: Bogactwo treści Wielkiej Nocy nie pozwala się poddać zasadom rynku
Redaktor Emilia Pobłocka rozmawiała w studiu Telewizji Republika z Aleksandrą Wicik z grupy Catholic Voices Poland, która opowiedziała o przeżywaniu i znaczeniu świąt Wielkiej Nocy.
Organizacja Catholic Voices Poland, to krajowy oddział organizacji, zrzeszającej świeckich katolików, chcących zdobywać wiedzę na temat nauczania kościoła. Catholic Voices chce tłumaczyć i prezentować nauczanie Kościoła w sposób prosty i zrozumiały dla zwykłych ludzi.
Aleksandra Wicik powiedziała w studiu TV Republika, że święta Wielkiej Nocy, są najważniejszymi w roku. Przypomniała, że bez zmartwychwstania, nie było by naszej religii a wcześniejsze cuda, nie miały by takiego sensu bez zmartwychwstania.
Redaktor Pobłocka zastanawiała się na temat idei Wielkiego Postu. Aleksandra Wicik stwierdziła, że jest to czas refleksji nad męką Jezusa.
-Towarzyszą nam wyrzeczenia a także symbole jak fioletowy kolor i nabożeństwa o charakterze refleksyjnym i pokutnym - rozważamy mękę Jezusa. To czas smutku ale należy pamiętać o perspektywie. My żyjemy już po zmartwychwstaniu więc widzimy, że to cierpienie prowadzi do czegoś więcej. Ten smutek który dopuszczamy w czasie wielkiego postu pozwala nam zatrzymać się, zobaczyć jaki jest sens cierpienia w naszym życiu – oznajmiła.
Aleksandra Wicik z Catholic Voices Poland przypomniała, że data święta jest ruchoma, gdyż ustalono że Wielkanoc przypada na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Odpowiedziała także, dlaczego wg niej, to święto nie stanie się tak skomercjalizowane jak np. Boże narodzenie.
- Nie mam takiego poczucia by Wielkanoc była tak skomercjalizowana jak Boże Narodzenie. One mają inny charakter. Specyfika ich to smutek i powaga. Bogactwo treści Wielkiej Nocy nie pozwala się poddać zasadom rynku – podkreśliła.
-Nie widzę nic złego jak widzę króliczka z czekolady. Jeśli tradycja jest na tyle silna, że emanuje to do sfer profanum, to nie ma tragedii. Należy pamiętać o istocie świąt. Może dla niektórych osób to będzie nawet pomocne, by pomyśleć o prawdziwej symbolice świąt – dodała.
Redaktor zastanawiała się, czego powinniśmy sobie życzyć na święta – bo przecież raczej nie smacznego jajka. Członkini Catholic Vaices stwierdziła, że zależy to do tego, jak ktoś się duchowo do tego odnosi.
- Żeby ktoś spotkał zmartwychwstałego Jezusa - to najcenniejsze czego możemy sobie życzyć. eucharystii.
Aleksandra Wicik przypomniała także, że Lany Poniedziałek, jest to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. Ich przedłużeniem. Jest to czas, który możemy spędzić z bliskimi. Należy także pamiętać o wzięciu udziału w eucharystii.