Afera taśmowa. Szef CBA donosi do prokuratury w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej

W odpowiedzi na upublicznienie przez dziennikarzy Telewizji Republika informacji o treści rozmów z warszawskich restauracji, szef CBA Paweł Wojtunik chce by prokuratura znalazła informatora w szeregach organizacji, który ujawnił podane przez media informacje
Rzecznik PA w Warszawie Zbigniew Jaskólski potwierdził, że materiały z CBA trafiły do prokuratury. - W piątek powinna zapaść decyzja, która jednostka ma przeprowadzić postępowanie w tej sprawie - powiedział PAP Jaskólski. Dobrzyński powiedział, że zawiadomienie szefa CBA dotyczy informacji przekazanych w czasie środowego programu w TV Republika oraz w czwartkowym artykule "Gazety Wyborczej".
Telewizja podała, że dotarła do informacji z systemu meldunków operacyjnych - wewnętrznej bazy CBA gromadzącej meldunki z całego kraju oraz do korespondencji, jaką z funkcjonariuszami CBA prowadził biznesmen Marek Falenta. Falenta jest jednym z czterech oskarżonych w tzw. aferze podsłuchowej; chodzi o podsłuchiwanie w dwóch warszawskich restauracjach kilkudziesięciu osób, m.in. polityków. Z meldunków wynika, że CBA poznała treść rozmów kilku polityków przed ich upublicznieniem przez "Wprost", choć mogła nie wiedzieć, że pochodzą z podsłuchów. Więcej na ten temat w artykule - CBA znało treść rozmów nagrywanych w warszawskich restauracjach
Szef CBA wprowadza opinie publiczną w błąd?
Według Dobrzyńskiego informacje ujawnione w mediach jednoznacznie wskazują, że szef CBA nie miał żadnych informacji o tym, że ktokolwiek nagrywa jakiekolwiek osoby w restauracjach Sowa i Przyjaciele i Amber Room. - Autorzy obu publikacji Cezary Gmyz i Wojciech Czuchnowski wielokrotnie to też podkreślali. Zarzuty wysuwane przez niektórych polityków, że szef CBA mówi nieprawdę, uważam za niesprawiedliwe i krzywdzące - powiedział PAP rzecznik Biura. Zaznaczył, że każda informacja wpływająca do CBA bezpośrednio, drogą mailową, lub telefonicznie jest zawsze traktowana bardzo poważnie, analizowana i weryfikowana".
Politycy klubu Sprawiedliwa Polska domagali się w czwartek wyjaśnień dotyczących wiedzy CBA o nagrywaniu niektórych polityków. Chcą, by szef CBA Paweł Wojtunik "natychmiast" złożył publiczne wyjaśnienia w tej sprawie; domagają się też informacji rządu. - To są wstrząsające informacje; jeśli są prawdziwe, to oznacza, że szef CBA wprowadzał opinię publiczną w błąd, mówiąc że nie ma żadnych tego typu raportów - podkreślił w czwartek na konferencji prasowej szef klubu Sprawiedliwej Polski Jarosław Gowin. Powołując się na informacje TV Republika dotyczącej prywatyzacji Ciech-u, ocenił, że mogło też dojść do spotkań ówczesnego premiera Donalda Tuska z jednym z biznesmenów, "po czym ten biznesmen zdecydował się na zakup akcji (Ciech - PAP)". Gowin uważa, że takie doniesienia są bardzo niepokojące. - W związku z tym domagamy się, by szef CBA, pan Wojtunik, natychmiast, jeszcze dziś poinformował opinię publiczną za pośrednictwem mediów, jak naprawdę wyglądała wiedza CBA w tej sprawie - oświadczył Gowin.
W środę 11 lutego, dziennikarze Telewizji Republika Anita Gargas i Cezary Gmyz przedstawili nowe informacje w tzw.aferze taśmowej. Wśród opublikowanych przez nas dokumentów jest korespondencję z przedstawicielami Jana Kulczyka, prezesem Giełdy Papierów Wartościowych Pawłem Tamborskim, wiceministrem skarbu Rafałem Baniakiem i rzecznikiem Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz informacje z Systemu Meldunków Operacyjnych CBA. Korespondencja dotyczy tematu z najnowszego programu Anity Gargas „Zadanie specjalne”, czyli prywatyzacji spółki Ciech.
Całość korespondencji z przedstawicielami Jana Kulczyka i Kulczyk Investments
Zachęcamy do komentowania sprawy ujawnionej w programie "Zadanie Specjalne" na Twitterze pod hashtagiem #MeldunkiCBA
Czytaj więcej
CBA kontroluje ministra sportu. Biernat: Nie mam sobie nic do zarzucenia
PSL chce dostać funkcję wiceszefa CBA. Tak chcą ukrócić aferę podkarpacką?
Najnowsze

Bodnar za wszelką cenę chce uniemożliwić zaprzysiężenie nowego prezydenta? Napisał list do Hołowni

Rzecznik Instytutu Pileckiego stracił swoją funkcję! Kto go zastąpi?

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga
