Przejdź do treści
AGORA zwleka z udostępnieniem informacji publicznej. Skarga Ordo Iuris do WSA
Fot. domena publiczna

Instytut Ordo Iuris złożył skargę na bezczynność spółki AGORA S.A. Sprawa dotyczy zignorowania przez spółkę wniosku o udostępnienie informacji publicznej na temat wykonywania przez nią zadań publicznych. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie AGORA S.A. będzie zobowiązana do rozpatrzenia wniosku Instytutu o udzielenie informacji publicznej. Dotyczył on m.in. zadań publicznych wykonywanych przez AGORA S.A. oraz ich wartości – poinformował Instytut Ordo Iuris.

11 stycznia 2021 r. Instytut Ordo Iuris zwrócił się do AGORA S.A. o udostępnienie szeregu informacji dotyczących wykonywania przez tę spółkę zadań publicznych i gospodarowania majątkiem publicznym w okresie 01.02.2002 r. – 11.01.2021 r. Podstawę prawną wniosku stanowi ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Choć z art. 4 ust. 1 pkt 5 tej ustawy wynika, że podmiotem obowiązanym do udostępnienia informacji publicznej są również „inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności: (...) jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym”, AGORA S.A. do dziś nie udzieliła żądanych informacji.

Przedmiotem wniosku był szereg informacji związanych z pełnieniem przez AGORA S.A. zadań publicznych w okresie od 1 lutego 2002 r. do 11 stycznia 2021 r. Instytut Ordo Iuris zapytał m.in. o to, jakie zadania publiczne realizowała spółka oraz które instytucje powierzały „Gazecie Wyborczej” lub AGORA S.A. wykonywanie zadań publicznych. Wniosek dotyczył też listy sprawozdań z wykonania realizowanych lub współrealizowanych przez „Gazetę Wyborczą” oraz AGORA S.A. zadań publicznych oraz wartości tych zadań.

Postawa spółki AGORA może dziwić

Co istotne wyrok WSA w Warszawie w przedmiocie rozpatrzenia skargi Instytutu może być precedensem mającym wpływ na stopień transparentności osób prawnych pozyskujących środki publiczne w ramach realizacji usług medialnych świadczonych na rzecz instytucji państwowych i samorządowych. Instytut Ordo Iuris liczy, że dla sądu wskazówką co do przyszłego rozstrzygnięcia będzie orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczące katalogu podmiotów podlegających przepisom u. o dostępie do informacji publicznej. Przykładowo, w uzasadnieniu wyroku z 22 marca 2016 r., sygn. akt I OSK 458/15 już 5 lat temu Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że „wystarczy, że podmiot wykonuje zadanie publiczne (nawet jeśli nie dysponuje majątkiem publicznym) czy dysponuje majątkiem publicznym (nawet jeśli nie wykonuje zadań publicznych) – aby uznać go za zobowiązany do udostępniania informacji publicznej”.

„Postawa spółki AGORA S.A. może dziwić, biorąc pod uwagę jej zaangażowanie w ochronę praworządności. Rozpatrzenie skargi przez WSA w Warszawie może wytyczyć kierunek w innych podobnych sprawach – sąd rozstrzygnie bowiem, w którym miejscu przebiega granica pomiędzy podmiotami obowiązanymi do ujawnienia informacji publicznej” – zaznaczył adw. Tomasz Piotr Chudzinski z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Jest to kolejna zainicjowana przez Instytut sprawa dotycząca dostępu do informacji publicznej. 13 listopada 2020 r. WSA w Warszawie uwzględnił skargę Ordo Iuris na bezczynność Fundacji im. Stefana Batorego. W sprawie tej, fundacja założona pod koniec lat osiemdziesiątych przez finansistę George'a Sorosa, jest reprezentowana przez adwokatów i radców prawnych z największej globalnej kancelarii prawnej, zatrudniającej w Polsce ponad 200 prawników.

materiały prasowe

Wiadomości

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Marszałkini potrafi zadbać o swoich ludzi

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Kurski: zamiast pomocy dla ludzi od rządu, ludzie muszą brać kredyty

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Czy Sutryk upora się ze sprawą Marylin Monroe?

Trybunał Konstytucyjny może stracić pieniądze. Nie będzie na pensje dla sędziów

Leszczyna uratowana. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia

Sikorski będzie musiał się rozliczyć!

NASZ NEWS! PiS poprze Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta

Orędzie Putina. Zapowiada użycie potężnej broni nie tylko przeciwko Ukrainie

Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny - Polska poderwała myśliwce

Hernand: nikt nie może pełnić funkcji Prokuratora Krajowego zamiast pana Barskiego

Najnowsze

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Kurski: zamiast pomocy dla ludzi od rządu, ludzie muszą brać kredyty

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Czy Sutryk upora się ze sprawą Marylin Monroe?

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Marszałkini potrafi zadbać o swoich ludzi