75. rocznica deportacji Polaków na Sybir. Borowski: Rosjanie nie chcą współpracować

Instytut Pamięci Narodowej ocenia, że w tzw. czterech deportacjach w głąb Związku Sowieckiego wywieziono ok. 800 tysięcy Polaków, ale rosyjskie archiwa mówią o ponad 300 tysiącach – oświadczył w TV Republika działacz opozycji antykomunistycznej, wydawca i publicysta Adam Borowski.
W lutym mija 75 lat od rozpoczęcia przez NKWD masowych wywózek obywateli polskich z terenów zajętych po 17 września 1939 r. przez Związek Sowiecki. Decyzję o deportacji wydała 5 grudnia 1939 r. Rada Komisarzy Ludowych. Deportacja Polaków z kresów wschodnich przeprowadzano w 4 etapach od lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. Wywózki ludności wykonywało i nadzorowało NKWD.
– Warto pamiętać, że bardzo dużo jeńców rozstrzelano na miejscu, dlatego te liczby nadal wymagają weryfikacji. Skala jest ogromna, ale nie wydaje się, by strona rosyjska była w tych sprawach chętna do współpracy z Polską – mówił na naszej antenie działacz opozycji antykomunistycznej Adam Borowski.
Z kolei Michał Gruszczyński, członek grupy rekonstrukcyjnej WiN, przypomniał o niemiecko-sowieckiej współpracy podczas II wojny światowej. – Naszych rodaków z Pomorza i Śląska wyrzucano już w 1939 r. Później rozpoczyna się mordowanie naszych oficerów w Katyniu. Mniej więcej w tym samym czasie hitlerowcy likwidują też polską inteligencję po niemieckiej stronie – mówił historyk, podkreślając, że materiałów dotyczących tych zbrodni należy poszukiwać nie tylko w Moskwie, ale również w archiwach w Berlinie.
CZYTAJ TAKŻE:
11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian? PiS składa projekt ustawy
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
