Przejdź do treści
7:50 Ważne: O godz. 13:00 Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w sprawie ważności wyborów Prezydenta RP
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie We wtorek 1 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się briefing prasowy na temat powstania Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Częstochowie oraz problemu nielegalnej imigracji. Miejsce: Parking przed Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ponad połowa Polaków nie słyszała o prezydencji Polski w Radzie UE

Źródło: www.cbos.pl

51 procent Polaków nie słyszało o prezydencji Polski w Radzie UE. Ponad połowa z pozostałych 49 procent dowiedziała się o tym z telewizji - wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Szkoły Głównej Handlowej na przełomie listopada i grudnia 2024.

Jak wynika z badania "Polska prezydencja w Radzie UE w listopadzie 2024 roku" zaledwie 49 proc. respondentów pamiętało, w którym roku Polska została członkiem Unii Europejskiej.

"Warto przypomnieć, że 20. rocznica przystąpienia Polski do UE nie była oficjalnie obchodzona, rząd nie zorganizował jednego, wspólnego wydarzenia, co, po ośmiu latach podważania zasadności bycia w europejskiej wspólnocie, dodatkowo mogło przyczynić się do tego, że ta ważna rocznica nie utrwaliła się w społecznej pamięci" - stwierdziła w komentarzu dołączonym do badania dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych, Instytut Studiów Międzynarodowych, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH.

 

Również 49 proc. badanych odpowiedziało wówczas twierdząco na pytanie, czy słyszało, że 1 stycznia 2025 r. Polska obejmie półroczne przewodnictwo (prezydencję) w Radzie Unii Europejskiej. 51 proc. nie wiedziało o tym fakcie. Według ekspertki, wynik ten można uznać za dobry. Z osób, które słyszały o objęciu prezydencji 59 proc. wiedziało, że jest to druga kadencja Polski.

Mocna pozycja telewizji

Z badania wynika, że ponad połowa (57 proc.) osób usłyszała o prezydencji w telewizji (również oglądanej w internecie). "Pozycja telewizji zatem, mimo zapowiedzi o zmniejszaniu jej roli, trzyma się mocno. Wiadomości o śmierci tego medium są z pewnością mocno przedwczesne. Zanika rola prasy, we wszystkich badanych kategoriach uzyskane odpowiedzi są jednocyfrowe. Badani zdecydowanie preferują portale internetowe" - zaznaczyła ekspertka.

Z kolei na pytanie "czy, Pana(i) zdaniem, prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej przyczyni się do wzmocnienia pozycji Polski w Unii czy też nie?" 55 proc. osób odpowiedziało twierdząco. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 14 proc., a "raczej tak" 41 proc. Odpowiedź "raczej nie" wybrało 25 proc., natomiast "zdecydowanie nie" 6 proc. "Trudno odpowiedzieć" wskazało 14 proc.

"Opinia o wzmocnieniu pozycji Polski w Unii w związku z prezydencją zależna jest od wieku badanych: najmłodsi najczęściej wyrażają to przekonanie (67 proc. w grupie wiekowej 18–24 lata). Najrzadziej zaś badani z dwóch grup wiekowych: 35–44 lata i 45–54 lata – po 51 proc." - poinformowała Molęda-Zdziech.

 

CBOS zapytał również respondentów o to, na czym Polska powinna skupić się podczas prezydencji. Najwięcej odpowiedzi - 33 proc. - dotyczyło promocji naszego kraju w Unii Europejskiej. 29 proc. uważało, że powinna skupić się na dobrej organizacji i sprawnym kierowaniu pracami Rady Unii Europejskiej. Natomiast 28 proc. za priorytet uznało przedstawienie swojej wizji działania Unii Europejskiej na najbliższy czas.

Najważniejsze zdrowie psychiczne

Pracownia zapytała również o to, jak ważne jest, aby UE zrealizowała poszczególne cele. Największe poparcie uzyskały działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Za "bardzo ważne, priorytetowe" uznało to 62 proc., a za "ważne" 31 proc.

Drugim równie pozytywnie odbieranym celem było "współfinansowanie przez UE Tarczy Wschód, zabezpieczającej wschodnią granicę Polski i Unii Europejskiej". W tej kwestii odpowiedź "bardzo ważne, priorytetowe" wybrało 54 proc. respondentów, a "ważne" 33 proc.

Zaledwie 9 proc. za bardzo ważne uznało "działania na rzecz wejścia Ukrainy do UE". Po 27 proc. otrzymały opcje "ważne" i "średnio ważne". 15 proc. badanych stwierdziło, że jest to "niezbyt ważne", a 12 proc., że "w ogóle nieważne".

Badanie przeprowadzono w dniach 28 listopada – 8 grudnia 2024 r. na 915-osobowej reprezentatywnej imiennej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski w ramach procedury mixed-mode (w tym: 56,6 proc. metodą CAPI, 26,9 proc. – CATI i 16,5 proc. – CAWI). 


 

Źródło: PAP
 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Oddaj swój głos

Czy prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej przyczyni się do wzmocnienia pozycji Polski w Unii?

TAK
0% (1 głos)
NIE
100% (5 głosów)
Wszystkich głosów: 5

Wiadomości

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia: rząd godzi w równość małżeństw

O godz. 13 Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w sprawie ważności wyborów Prezydenta RP

Przejmujący apel córki Bąkiewicza do SG: Zacznijcie służyć Polsce!

92-letni mężczyzna został uznany winnym gwałtu i morderstwa

Rewolucja w szpiegostwie! Chińczycy stworzyli drona wielkości komara

Zła wiadomość dla polskich rolników. KE dogadała się z Ukrainą

Przemyt kokainy w Londynie. Operator dwa dni przestawiał kontenery

Trump ma swoje perfumy. Ile kosztują?

Kanada rezygnuje z podatku. Tak działa Donald Trump

Musk założy Partię Ameryki jeśli przegłosują budżet

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Najnowsze

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia: rząd godzi w równość małżeństw

Rewolucja w szpiegostwie! Chińczycy stworzyli drona wielkości komara

Zła wiadomość dla polskich rolników. KE dogadała się z Ukrainą

Przemyt kokainy w Londynie. Operator dwa dni przestawiał kontenery

Trump ma swoje perfumy. Ile kosztują?

O godz. 13 Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w sprawie ważności wyborów Prezydenta RP

Przejmujący apel córki Bąkiewicza do SG: Zacznijcie służyć Polsce!

92-letni mężczyzna został uznany winnym gwałtu i morderstwa