Przejdź do treści
01:51 Maroko: W Casablance ma powstać największa stocznia w Afryce i jedna z większych na świecie. Koszt inwestycji wyniesie 300 milionów dolarów
01:40 Pomorskie: Archeolodzy pracujący na trasie obwodnicy Witomina w Gdyni zidentyfikowali trzy kurhany, a w nich siedem grobów. Znaleziono m.in. skrzynię kamienną zawierającą popielnicę, której powstanie datuje się na ok. 1000-700 lat przed Chrystusem
W Republice W Wielką Sobotę o godz. 12:45 w Telewizji Republika zostanie wyemitowany film „Quo vadis” - nowa polsko-hinduska adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Ponad połowa Polaków nie słyszała o prezydencji Polski w Radzie UE

Źródło: www.cbos.pl

51 procent Polaków nie słyszało o prezydencji Polski w Radzie UE. Ponad połowa z pozostałych 49 procent dowiedziała się o tym z telewizji - wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie Szkoły Głównej Handlowej na przełomie listopada i grudnia 2024.

Jak wynika z badania "Polska prezydencja w Radzie UE w listopadzie 2024 roku" zaledwie 49 proc. respondentów pamiętało, w którym roku Polska została członkiem Unii Europejskiej.

"Warto przypomnieć, że 20. rocznica przystąpienia Polski do UE nie była oficjalnie obchodzona, rząd nie zorganizował jednego, wspólnego wydarzenia, co, po ośmiu latach podważania zasadności bycia w europejskiej wspólnocie, dodatkowo mogło przyczynić się do tego, że ta ważna rocznica nie utrwaliła się w społecznej pamięci" - stwierdziła w komentarzu dołączonym do badania dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH, kierowniczka Katedry Studiów Politycznych, Instytut Studiów Międzynarodowych, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH.

 

Również 49 proc. badanych odpowiedziało wówczas twierdząco na pytanie, czy słyszało, że 1 stycznia 2025 r. Polska obejmie półroczne przewodnictwo (prezydencję) w Radzie Unii Europejskiej. 51 proc. nie wiedziało o tym fakcie. Według ekspertki, wynik ten można uznać za dobry. Z osób, które słyszały o objęciu prezydencji 59 proc. wiedziało, że jest to druga kadencja Polski.

Mocna pozycja telewizji

Z badania wynika, że ponad połowa (57 proc.) osób usłyszała o prezydencji w telewizji (również oglądanej w internecie). "Pozycja telewizji zatem, mimo zapowiedzi o zmniejszaniu jej roli, trzyma się mocno. Wiadomości o śmierci tego medium są z pewnością mocno przedwczesne. Zanika rola prasy, we wszystkich badanych kategoriach uzyskane odpowiedzi są jednocyfrowe. Badani zdecydowanie preferują portale internetowe" - zaznaczyła ekspertka.

Z kolei na pytanie "czy, Pana(i) zdaniem, prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej przyczyni się do wzmocnienia pozycji Polski w Unii czy też nie?" 55 proc. osób odpowiedziało twierdząco. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 14 proc., a "raczej tak" 41 proc. Odpowiedź "raczej nie" wybrało 25 proc., natomiast "zdecydowanie nie" 6 proc. "Trudno odpowiedzieć" wskazało 14 proc.

"Opinia o wzmocnieniu pozycji Polski w Unii w związku z prezydencją zależna jest od wieku badanych: najmłodsi najczęściej wyrażają to przekonanie (67 proc. w grupie wiekowej 18–24 lata). Najrzadziej zaś badani z dwóch grup wiekowych: 35–44 lata i 45–54 lata – po 51 proc." - poinformowała Molęda-Zdziech.

 

CBOS zapytał również respondentów o to, na czym Polska powinna skupić się podczas prezydencji. Najwięcej odpowiedzi - 33 proc. - dotyczyło promocji naszego kraju w Unii Europejskiej. 29 proc. uważało, że powinna skupić się na dobrej organizacji i sprawnym kierowaniu pracami Rady Unii Europejskiej. Natomiast 28 proc. za priorytet uznało przedstawienie swojej wizji działania Unii Europejskiej na najbliższy czas.

Najważniejsze zdrowie psychiczne

Pracownia zapytała również o to, jak ważne jest, aby UE zrealizowała poszczególne cele. Największe poparcie uzyskały działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Za "bardzo ważne, priorytetowe" uznało to 62 proc., a za "ważne" 31 proc.

Drugim równie pozytywnie odbieranym celem było "współfinansowanie przez UE Tarczy Wschód, zabezpieczającej wschodnią granicę Polski i Unii Europejskiej". W tej kwestii odpowiedź "bardzo ważne, priorytetowe" wybrało 54 proc. respondentów, a "ważne" 33 proc.

Zaledwie 9 proc. za bardzo ważne uznało "działania na rzecz wejścia Ukrainy do UE". Po 27 proc. otrzymały opcje "ważne" i "średnio ważne". 15 proc. badanych stwierdziło, że jest to "niezbyt ważne", a 12 proc., że "w ogóle nieważne".

Badanie przeprowadzono w dniach 28 listopada – 8 grudnia 2024 r. na 915-osobowej reprezentatywnej imiennej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski w ramach procedury mixed-mode (w tym: 56,6 proc. metodą CAPI, 26,9 proc. – CATI i 16,5 proc. – CAWI). 


 

Źródło: PAP
 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Oddaj swój głos

Czy prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej przyczyni się do wzmocnienia pozycji Polski w Unii?

TAK
0% (1 głos)
NIE
100% (5 głosów)
Wszystkich głosów: 5

Wiadomości

Gwałtowne "przebudzenie" czarnej dziury w galaktyce Panny

12 osób zabitych w ataku na arenę walk kogutów | NAGRANIE! 18+

Papież w rozważaniach: bezinteresowność ma wysoką cenę

Londyn zakazuje występów ulicznych. Artyści uznani za przestępców

Przydacz: Kierując ustawę o mowie nienawiści do TK, Andrzej Duda wykonał bardzo dobry ruch

Kamiński kontra Kidawa-Błońska. Zaufanie w koalicji? Coraz go mniej

Podkarpackie: Niemal 200 interwencji strażaków. Wojsko ma pomagać w usuwaniu skutków ulewy

Historia i współczesność Drogi Krzyżowej w Polsce i na świecie

Mistrz olimpijski Ahmed Hafnaoui zawieszony! Dopingowy incydent wykluczył go z rywalizacji

Animowana wersja "Quo vadis" w Wielką Sobotę o godz. 12:45 w Republice. Zapraszamy!

Toruń: Sędzia zostawiła w aucie 85-letnią matkę. Kobieta trafiła do szpitala

Walka z nielegalną imigracją - dramatyczna sytuacja na pograniczu polsko-litewskim!

TAURON Liga: DevelopRes o krok od mistrzostwa!

Jest kolejny sondaż. Trzaskowski z coraz gorszym wynikiem. Nawrocki tuż za nim

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską

Najnowsze

Gwałtowne "przebudzenie" czarnej dziury w galaktyce Panny

Przydacz: Kierując ustawę o mowie nienawiści do TK, Andrzej Duda wykonał bardzo dobry ruch

Kamiński kontra Kidawa-Błońska. Zaufanie w koalicji? Coraz go mniej

Podkarpackie: Niemal 200 interwencji strażaków. Wojsko ma pomagać w usuwaniu skutków ulewy

Historia i współczesność Drogi Krzyżowej w Polsce i na świecie

12 osób zabitych w ataku na arenę walk kogutów | NAGRANIE! 18+

Papież w rozważaniach: bezinteresowność ma wysoką cenę

Londyn zakazuje występów ulicznych. Artyści uznani za przestępców