Przejdź do treści
Republika O 21:30 w drugiej części programu W PUNKT gościem będzie Piotr Müller z Prawa i Sprawiedliwości
19:19 IMGW: Piątek ma być ostatnim ciepłym dniem w tym tygodniu. Od soboty spodziewane jest ochłodzenie
Ważne Tomasz Sakiewicz, prezes Republiki: Zapłacimy kaucję za Annę W.
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Tychy zaprasza na projekcję filmu "Kryptonim klasztor. Dorwać Pileckiego" oraz spotkanie z autorem filmu Tadeuszem Płużańskim, 4 kwietnia (piątek), g. 17, Kino Andromeda, Pl. K.K. Baczyńskiego 2
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Spotkanie Klub "GP" Radom zaprasza na uczczenie pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej, 10 kwietnia, g. 17, pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich ul. Żeromskiego 10 oraz o 18 na koncert Pawła Piekarczyka w Resursie Obywatelskiej ul. Jacka Malczewskiego 16
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

11 listopada aż 10 zgromadzeń publicznych w stolicy. Rzecznik MSW: Wszystkie siły w pełnej gotowości

Źródło: flickr/PiotrDrabik/CC BY 2.0

– Na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 10 zgromadzeń publicznych, odbędzie się także marsz prezydencki i Bieg Niepodległości – poinformowała na konferencji prasowej szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Gawor zaznaczyła, że trasy zgromadzeń w Święto Niepodległości nie krzyżują się. Zapowiedziała, że na trasach marszów będą utrudnienia w ruchu.

Marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" wyruszy ok. godz. 13.15. Trasa przebiegać będzie ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Uczestnicy marszu zatrzymają się przy pomnikach kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed kościołem Wizytek), Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży), gen. Stefana Roweckiego "Grota" (róg ul. Chopina i al. Ujazdowskich.), Ignacego Jana Paderewskiego (Park Ujazdowski), Romana Dmowskiego (u zbiegu al. Szucha i al. Ujazdowskich). Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. Dodatkowo planowane jest spotkanie - u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola - z członkami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.

Kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu. Od godz. 4 nad ranem do 18 zamknięte dla ruchu będą ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie. Ponadto, w godz. 15.30 – 16.30 nastąpi zamknięcie dla ruchu skrzyżowania ulic Belwederska, Spacerowa, Gagarina. Obowiązywał będzie zakaz parkowania, także na miejscach parkingowych, wzdłuż ulic przemarszu oraz ulic przylegających do trasy na długości do 100 m. Pozostawione samochody zostaną usunięte na koszt właściciela.

Najwięcej osób ma zgromadzić Marsz Niepodległości - według organizatorów ok. 50 tys. osób. Zaplanowany jest on w godz. 15-20. W tym roku trasa manifestacji przebiegnie inaczej niż w latach ubiegłych; po raz pierwszy marsz, który rozpocznie się o godz. 15 na rondzie Romana Dmowskiego w centrum miasta, zakończy się po praskiej stronie Warszawy, na błoniach Stadionu Narodowego wzdłuż al. Zielenieckiej.

Uczestnicy marszu dotrą tam przez Most Poniatowskiego. – Zaproponowaliśmy, żeby organizator jedną część mostu zostawił wolną jako tzw. drogę ratunkową i ten obowiązek spoczywa na organizatorze – powiedziała Gawor. Na moście nie będą stawiane płotki odgradzające, ponieważ istnieją obawy, że mogłyby np. zostać wrzucone do Wisły. – Wygrodzenie tego mostu zostawiliśmy uczestnikom tego zgromadzenia – powiedziała.

Jak dodała, organizator do zabezpieczenia marszu przygotował 800 osób, które będą stanowiły straż Marszu Niepodległości.

– Utrudnienia w ruchu będą wzdłuż ul. Marszałkowskiej i al. Jerozolimskich w okolicach ronda Dmowskiego. Myślę, że już ok. godz. 14 będziemy wyłączali ruch, tak pokazują doświadczenia z roku ubiegłego. Uczestnicy zgromadzenia idą dużymi grupami. Będziemy podejmowali na bieżąco decyzje, które ulice zostaną wyłączone – powiedziała Gawor.

Dodała, że wyłączane będą ulice pod mostem Poniatowskiego - ul. Kruczkowskiego, Solec, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wał Miedzeszyński. – To jest apel do mieszkańców, żeby w rejonach przejścia marszu po prostu z tych rejonów nie korzystali – powiedziała Gawor.

Gawor dodała, że zostały przeprowadzone rozmowy ze wszystkimi organizatorami manifestacji i wszyscy deklarują pokojowy charakter zgromadzeń.

– 11 listopada, niezależnie od działania sztabu w Komendzie Stołecznej Policji, będzie działał sztab Centrum Bezpieczeństwa z udziałem pracowników miasta, służb miejskich i służb mundurowych – zaznaczyła.

Komendant stołeczny policji insp. Michał Domaradzki powiedział, że wydarzenia 11 listopada będzie zabezpieczać podobna liczba policjantów, jak w ubiegłym roku. Zapowiedział, że będą również policjanci spoza Garnizonu Stołecznego, z innych województw. Zaznaczył, że policja nie może w 100 proc. zagwarantować, że nikt nie będzie próbował "prowokować pewnych incydentów".

– Będziemy starali się w sposób maksymalnie skuteczny interweniować, aby do żadnych eskalacji nie dochodziło – powiedział Domaradzki.

W Biegu Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 11.11 weźmie udział 15 tys. uczestników. Utrudnień trzeba spodziewać się na trasie biegu al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, Al. Niepodległości.

– Zakończenie biegu organizatorzy zaplanowali na godz. 13, jednak należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu. Od godz. 8 będą wyłączone na tej trasie tramwaje, od godz. 11 wyłączony zostanie ruch kołowy i prawdopodobnie przywrócony zostanie dopiero po godz. 15 – powiedziała Gawor.

Rzecznik MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że minister Teresa Piotrowska na bieżąco otrzymuje szczegółowe informacje na temat przygotowań do 11 listopada, zarówno od szefów poszczególnych służb, jak również od stołecznego ratusza. Dodała, że od wielu tygodni odbywają się spotkania organizacyjne poświęcone bezpieczeństwu. – Wszystkie siły są w pełnej gotowości – powiedziała Woźniak.

pap

Wiadomości

Szczucki: prokurator mógł wnieść zażalenie na decyzję o zwolnieniu Cyby, ale tego nie zrobił

Centra integracji na Lubelszczyźnie? Ostra odpowiedź marszałka województwa

Berlin podrzuca Polsce migrantów. Niemiecka minister mówi o świetnej współpracy z polskimi służbami [WIDEO]

Zniszczono polskie flagi na Westerplatte. Policja szuka sprawców

W sieci znalezione: takiego poparcia Trzaskowski teraz raczej chyba sobie nie życzy

Sejmowa komisja odrzuciła antyreligijną petycję

Bochenek: opinia publiczna i media wymusiły uwolnienie Anny Wójcik!

Skazanie Marine Le Pen. Radziejewski: główny nurt niszczy konkurentów za pomocą zaprzyjaźnionych sędziów

Samochód eksplodował na placu w Amsterdamie [WIDEO]

Anna Wójcik opuściła areszt dzięki presji widzów Republiki!

Ujawniamy: niemiecka firma organizowała swój event w... neo TVP przy Woronicza

TYLKO U NAS: wstrząsająca relacja ofiary Bodnarowców

Warszawa: uroczystości z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 20-lecia śmierci św. Jana Pawła II. Zaproszenie na 4 kwietnia

Hejtował przeciwników PO. "Pablo Morales" dostał 100 tysięcy od Totalizatora Sportowego

RPP obniży stopy procentowe? Co z inflacją? Glapiński składa deklarację

Najnowsze

Szczucki: prokurator mógł wnieść zażalenie na decyzję o zwolnieniu Cyby, ale tego nie zrobił

W sieci znalezione: takiego poparcia Trzaskowski teraz raczej chyba sobie nie życzy

Sejmowa komisja odrzuciła antyreligijną petycję

Bochenek: opinia publiczna i media wymusiły uwolnienie Anny Wójcik!

Skazanie Marine Le Pen. Radziejewski: główny nurt niszczy konkurentów za pomocą zaprzyjaźnionych sędziów

Centra integracji na Lubelszczyźnie? Ostra odpowiedź marszałka województwa

Berlin podrzuca Polsce migrantów. Niemiecka minister mówi o świetnej współpracy z polskimi służbami [WIDEO]

Zniszczono polskie flagi na Westerplatte. Policja szuka sprawców