Ministrowie finansów Polski i Ukrainy podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową VAT.
W trakcie dwudniowych rozmów, w których uczestniczył też wiceminister Jan Sarnowski, obie strony dyskutowały również o stosowanych technologiach podatkowych i estońskim CIT-ie.
Podpisanie deklaracji to kolejny krok w dążeniu do poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych. Inicjatorem tego projektu był premier Morawiecki.
- Globalizacja prowadzi do zwiększenia wzajemnych powiązań pomiędzy systemami podatkowymi wszystkich państw. Muszą ściśle ze sobą współpracować, aby skutecznie zapobiegać próbom unikania opodatkowania i razem zwalczać oszustwa. Dlatego chcemy współpracować z innymi krajami. To również jeden z elementów sąsiedzkich stosunków. Po Słowacji czas na Ukrainę – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.
- Efektywniejsza walka z oszustami podatkowymi to przede wszystkim dalszy wzrost bezpieczeństwa uczciwych przedsiębiorców. Dzięki agresywnemu planowaniu podatkowemu oszuści osiągają wyższe zyski i płacą niższe podatki. Zaburza to konkurencję i często skutkuje fiaskiem rzetelnych firm – dodał wiceminister Jan Sarnowski.
W trakcie wizyty dzielono się informacjami na temat naszych doświadczeń we wdrażaniu narzędzi uszczelniających w walce z oszustami podatkowymi. W trakcie trzech paneli dyskusyjnych pojawiły się również tematy kas online, e-faktur oraz ograniczania szarej strefy w sprzedaży detalicznej. Szczególne zainteresowanie wśród naszych partnerów z Ukrainy wzbudził estoński CIT oraz polskie systemy SENT i STIR.
Polski projekt E-VAT czy kasy online działające na Ukrainie są przykładem wykorzystania nowych technologii podatkowych, także przez kraje spoza UE. W trakcie wspólnych warsztatów podatkowych Ukraińska administracja podatkowa szczegółowo przedstawiła działania innowacyjnego systemu E-VAT.
Realizując zainicjowany przez premiera Morawieckiego projekt budowy koalicji państw skupionych wokół idei solidarności podatkowej, Polska chce, aby państwa Europy zawierały dwustronne umowy o pogłębionej współpracy, które będą tworzyć ramy dla przyspieszonego transferu wiedzy, technologii i informacji podatkowych.
Ukraina to kolejny kraj, z którym Polska zacieśnia współpracę podatkową. W czerwcu 2020 r. w Bratysławie podpisano wspólną deklarację ze Słowacją.
Min. finansów ???????? i ???????? T. #Kościński i S. #Marczenko podpisali deklarację o współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami #VAT. To kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa w Europie w tym zakresie, zainicjowany przez premiera @MorawieckiM #TaxSolidarity pic.twitter.com/I8QbYO0zPa
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) August 28, 2020
Podczas wizyty na Ukrainie wiceminister Jan #Sarnowski rozmawiał z przedstawicielami resortu finansów ???????? m. in. o narzędziach uszczelniających #VAT, #EENT, #STIR, stosowanych technologiach podatkowych i #estońskiCIT. #TaxSolidarity pic.twitter.com/Veb5Mnpraw
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) August 28, 2020