Polska i Ukraina razem przeciwko oszustom VAT

Artykuł
Ministrowie finansów Ukrainy i Polski
Twitter/Ministerstwo Finansów

Ministrowie finansów Polski i Ukrainy podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową VAT.

W trakcie dwudniowych rozmów, w których uczestniczył też wiceminister Jan Sarnowski, obie strony dyskutowały również o stosowanych technologiach podatkowych i estońskim CIT-ie.

Podpisanie deklaracji to kolejny krok w dążeniu do poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych. Inicjatorem tego projektu był premier Morawiecki.

- Globalizacja prowadzi do zwiększenia wzajemnych powiązań pomiędzy systemami podatkowymi wszystkich państw. Muszą ściśle ze sobą współpracować, aby skutecznie zapobiegać próbom unikania opodatkowania i razem zwalczać oszustwa. Dlatego chcemy współpracować z innymi krajami. To również jeden z elementów sąsiedzkich stosunków. Po Słowacji czas na Ukrainę – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

- Efektywniejsza walka z oszustami podatkowymi to przede wszystkim dalszy wzrost bezpieczeństwa uczciwych przedsiębiorców. Dzięki agresywnemu planowaniu podatkowemu oszuści osiągają wyższe zyski i płacą niższe podatki. Zaburza to konkurencję i często skutkuje fiaskiem rzetelnych firm – dodał wiceminister Jan Sarnowski.

W trakcie wizyty dzielono się informacjami na temat naszych doświadczeń we wdrażaniu narzędzi uszczelniających w walce z oszustami podatkowymi. W trakcie trzech paneli dyskusyjnych pojawiły się również tematy kas online, e-faktur oraz ograniczania szarej strefy w sprzedaży detalicznej. Szczególne zainteresowanie wśród naszych partnerów z Ukrainy wzbudził estoński CIT oraz polskie systemy SENT i STIR.

Polski projekt E-VAT czy kasy online działające na Ukrainie są przykładem wykorzystania nowych technologii podatkowych, także przez kraje spoza UE. W trakcie wspólnych warsztatów podatkowych Ukraińska administracja podatkowa szczegółowo przedstawiła działania innowacyjnego systemu E-VAT.

Realizując zainicjowany przez premiera Morawieckiego projekt budowy koalicji państw skupionych wokół idei solidarności podatkowej, Polska chce, aby państwa Europy zawierały dwustronne umowy o pogłębionej współpracy, które będą tworzyć ramy dla przyspieszonego transferu wiedzy, technologii i informacji podatkowych.

Ukraina to kolejny kraj, z którym Polska zacieśnia współpracę podatkową. W czerwcu 2020 r. w Bratysławie podpisano wspólną deklarację ze Słowacją.

 

Źródło: GOV, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy