Sutryk kontra PO. Granowska wykluczona z partii za współpracę

Wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska została decyzją sądu partyjnego wykluczona z Platformy Obywatelskiej. Powodem jest - jak wskazano w uzasadnieniu - „naruszenie statutu partii przy zawieraniu umowy koalicyjnej z prezydentem miasta Jackiem Sutrykiem”. Sprawę zapoczątkował szef dolnośląskich struktur PO Michał Jaros. Granowska ma 14 dni na odwołanie.
Koalicja bez zgody partii
Decyzję podjął trzyosobowy skład sądu koleżeńskiego dolnośląskiej PO. Przewodniczący, adwokat Krzysztof Bryłka, jednoznacznie wskazał przyczynę wykluczenia, którą jest wejście w koalicję z Jackiem Sutrykiem, prezydentem Wrocławia.
- Mówiąc krótko: pani Granowska nie miała prawa zawierać takiej umowy, ale ją zawarła
- powiedział Bryłka.
Zgodnie z ustaleniami partyjnego sądu, Granowska podpisała porozumienie koalicyjne z prezydentem Wrocławia bez zgody zarządu partii. Według wewnętrznych regulaminów, taki ruch wymagał akceptacji struktur PO, której w tym przypadku zabrakło.
Wniosek Jarosa, w tle zarzuty o nepotyzm
Wniosek o usunięcie Renaty Granowskiej z partii złożył w marcu 2025 r. Michał Jaros, szef dolnośląskiej PO. To jego pismo uruchomiło procedurę, zakończoną decyzją sądu koleżeńskiego.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy wokół działalności Granowskiej pojawiały się też inne kontrowersje, w tym oskarżenia o nepotyzm. Media informowały o miejskim wsparciu finansowym dla klubu piłki ręcznej, którego prezesem jest mąż wiceprezydent. Zastrzeżenia budziły również niektóre głosowania w Radzie Miejskiej.
Możliwe odwołanie
Wykluczenie nie jest jeszcze prawomocne. Po doręczeniu decyzji, Granowska ma 14 dni na wniesienie odwołania do partyjnego sądu koleżeńskiego wyższej instancji. Jak dotąd nie odniosła się publicznie do sprawy.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X