Przejdź do treści
Sikorski wypiera się resetu z Rosją. Dostał PRZYPOMNIENIE
Wikimedia Commons

Serial dokumentalny „Reset” ujawnia kontrowersyjną politykę Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego wobec Rosji w latach 2007-2014. Pomimo rosnącego zagrożenia ze strony Kremla, obaj politycy dążyli do zbliżenia z Moskwą, co miało negatywne konsekwencje dla Polski. Dokumenty i ujawnione informacje dowodzą, że ich działania były sprzeczne z rzeczywistością geopolityczną, a obecna retoryka próbuje zatuszować te błędy. W odpowiedzi na ich próby zatuszowania przeszłości, prof. Sławomir Cenckiewicz, historyk i były pracownik MSZ, ujawnia szczegóły tych działań, podkreślając ich nieodpowiedzialność i sprzeczność z interesami Polski.

Tusk, Sikorski i polityka "resetu" z Rosją
Serial dokumentalny „Reset” odsłonił działania Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego w zakresie ocieplania stosunków polsko-rosyjskich w latach 2007-2014. Wówczas obaj politycy, współpracując z Kreml, prowadzili kontrowersyjną politykę, której skutki były odczuwalne przez Polskę i jej interesy. Teraz, starając się odciąć od przeszłości, Tusk i Sikorski zaprzeczają własnym działaniom, w tym podpisom pod dokumentami, które miały na celu wspieranie Rosji.

Prezentowanie "odpowiedzialnej polityki" w obliczu faktów
Radosław Sikorski starał się tłumaczyć swoje działania jako część odpowiedzialnej polityki, której celem było testowanie zdolności Rosji do współpracy z Europą. Jednak Michał Rachoń w programie #Jedziemy wskazał, że za polityką resetu kryły się działania, które były niczym innym jak próbą zbliżenia Polski do Rosji, mimo że sytuacja w tym kraju była coraz bardziej niebezpieczna, a reżim Putina prowadził brutalną politykę wewnętrzną.

Polityczne "resetowanie" w obliczu agresji Rosji
Rachoń przypomniał, że w czasie gdy Sikorski i Tusk prowadzili politykę resetu, Rosja już przeprowadzała brutalną interwencję w Czeczenii, a na terytorium NATO doszło do morderstwa Aleksandra Litwinienki. Mimo to, Polska pod przewodnictwem Sikorskiego starała się przełamać międzynarodową izolację Rosji. Jak zauważył Rachoń, działania te były politycznie nieodpowiedzialne i sprzeczne z faktycznym zagrożeniem ze strony Kremla.

Dokumenty, które nie kłamią
Michał Rachoń ujawnia, że dokumenty podpisane przez Sikorskiego i Tuska, zarówno te dot. współpracy z Rosją, jak i te związane z bezpieczeństwem, są świadectwem prorosyjskiej polityki. Przypomniał również o szczególnym dokumencie z 2010 roku, w którym Sikorski postulował o strategiczną współpracę z Federacją Rosyjską. Rachoń podkreślił, że te działania są nie tylko w sprzeczności z obecnym stanowiskiem polityków PO, ale również z rzeczywistą sytuacją geopolityczną.

5. Odpowiedź prof. Cenckiewicza na ataki Sikorskiego
Odpowiedzi Sikorskiego na pytania dotyczące polityki resetu nie pozostawiły bez reakcji prof. Sławomira Cenckiewicza, który zaznaczył, że zarzut o bycie "archiwistą MSZ" jest nieścisły. W odpowiedzi na krytykę, Cenckiewicz zwrócił uwagę na absurdalność tych oskarżeń, przypominając, że sam opuścił MSZ w 2023 roku, tuż przed premierą serialu „Reset”. 

Cenckiewicz opublikował na portalu X serię wpisów, gdzie punktuje retorykę Sikorskiego

Cenckiewicz przekazuje: „Na przełomie 2007/2008 roku, gdy Polska pod rządami Jarosława Kaczyńskiego blokowała próbę wymuszenia na UE nowej umowy PCA2 przez Rosję, Donald Tusk ogłaszał „nową politykę” wobec Moskwy. W tym czasie Rosja prowadziła agresywną politykę, m.in. zamachy na czeczeńskich liderów i cyberataki. Mimo tych wydarzeń, Radosław Sikorski, odpowiedzialny za politykę zagraniczną, dziś twierdzi, że „testował” Rosję, próbując wyprzeć odpowiedzialność za swoje działania w tym okresie.”

Profesor przypomina: „W latach 2007-2008 rządy Donalda Tuska prowadziły politykę ograniczania wydatków obronnych, mimo rosnącego zagrożenia ze strony Rosji. Zamiast inwestować w wojsko, wdrożono plan „racjonalizacji wydatków”, który skutkował likwidacją jednostek wojskowych, poligonów i garnizonów, szczególnie na wschodnich i północno-wschodnich terenach Polski. Działania te były częścią strategii, w której rząd starał się uzyskać finansowanie od USA, głównie w związku z budową tarczy antyrakietowej, podczas gdy sytuacja w armii pogarszała się.”

Historyk pisze: „Sikorski nie ma argumentów na obronę swojej polityki wobec Rosji, a jego wybiórcze powoływanie się na depesze Wikileaks wprowadza opinię publiczną w błąd. Na przełomie 2008/2009 roku, ubiegając się o stanowisko Sekretarza Generalnego NATO, zaczął dostrzegać zagrożenie ze strony Rosji, by przypodobać się Amerykanom. Jego stanowisko spotkało się z oporem Niemiec i było sprzeczne z oficjalną polityką rządu, który starał się utrzymywać pozytywne relacje z Moskwą.”

Cenckiewicz tłumaczy: „Dokument, który Michał Rachoń pokazał w TV Republika, a który jest cytowany w książce „Zgoda”, jest kluczowy dla zrozumienia polityki Sikorskiego wobec Rosji. Chodzi o list Sikorskiego do Tuska z 22 grudnia 2010 r., który pochodzi z archiwum KPRM. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących resetu z Rosją. List trafił do trzech osób: Tuska, Klicha (MON) oraz Cichockiego, a jedynym dysponentem wersji dla Tuska był Arabski. Na tekście widnieją krytyczne uwagi Cichockiego.”

Profesor przypomina: „22 grudnia 2010 r. Radosław Sikorski zaproponował Donaldowi Tuskowi przyjęcie rosyjskiej inicjatywy dotyczącej „stałego mechanizmu dwustronnych konsultacji”, który miałby obejmować regularne spotkania na różnych szczeblach, w tym ministrów spraw zagranicznych i podsekretarzy stanu. Sikorski uznał, że inicjatywa może poprawić bezpieczeństwo Polski i Europy, umożliwiając omówienie kwestii takich jak współpraca w ramach Rady NATO-Rosja, obwód królewiecki czy kontrola zbrojeń. Zaskakująco, wskazał na Siergieja Riabkowa, znanego z antyzachodnich poglądów, jako kluczowego przedstawiciela Rosji w tych rozmowach.”

Uważajcie na Sikorskiego - nie dajcie mu Polacy możliwości jakiegokolwiek „testowania” czegokolwiek, zwłaszcza w relacjach z Rosją! Zatrzymajcie jego wizje senne o prezydenturze, dla dobra Polski! Wszystko i więcej o Sikorskim jest w książce „Zgoda” A będzie i jeszcze więcej...

- zakończył serię wpisów Sławomir Cenckiewicz. 

Źródło: Republika, niezależna.pl, x.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Sikorski będzie musiał się rozliczyć!

NASZ NEWS! Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta

Orędzie Putina. Zapowiada użycie potężnej broni nie tylko przeciwko Ukrainie

Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny - Polska poderwała myśliwce

Hernand: nikt nie może pełnić funkcji Prokuratora Krajowego zamiast pana Barskiego

Chrystianofobia znowu daje o sobie znać w Polsce

Choinka już przywieziona do Watykanu. Zatrzymać chcieli ją ekolodzy!

Nielegalna PK chce siłą doprowadzić Ziobrę przed komisję!

Kubica przedłużył umowę z AF Corse

Raz nie, raz tak, czyli świat według PKW

Miał docisnąć najbogatszych, uderzy we wszystkich

Jakubiak ostro w Sejmie: robicie cyrk na kółkach! Kłamiecie, kłamaliście i kłamać będziecie!

Obajtek mocno o "teatrze politycznym, który obecnie dzieje się wokół Orlenu"

Liga NBA: „Kawalerzyści” znowu wygrywają

Rolnicy grożą paraliżem kraju i żądają blokady umowy z Mercosur

Najnowsze

NASZ NEWS! Karol Nawrocki kandydatem PiS na prezydenta

Hernand: nikt nie może pełnić funkcji Prokuratora Krajowego zamiast pana Barskiego

Chrystianofobia znowu daje o sobie znać w Polsce

Choinka już przywieziona do Watykanu. Zatrzymać chcieli ją ekolodzy!

Nielegalna PK chce siłą doprowadzić Ziobrę przed komisję!

Sikorski będzie musiał się rozliczyć!

Orędzie Putina. Zapowiada użycie potężnej broni nie tylko przeciwko Ukrainie

Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny - Polska poderwała myśliwce