Przejdź do treści
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rzecznik prokuratury nie umiał odpowiedzieć na podstawowe pytania dot. przesłuchania Barbary Skrzypek

Źródło: Republika

Jak przebiegało przesłuchanie Barbary Skrzypek? Dlaczego nie dopuszczono do niego pełnomocnika przesłuchiwanej? Czy Ewa Wrzosek powinna wyłączyć się z tej sprawy? - To najczęstsze pytania, które padały podczas dzisiejszej konferencji w prokuraturze okręgowej do Piotra Skiby, rzecznika Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wrzosek zna lepiej interes świadka?

O śmierci Barbary Skrzypek wiemy tyle, że kobieta zmarła po trzech dniach od przesłuchania w prokuraturze, w którym musiała stanąć naprzeciwko trzech nieprzyjaznych jej osób. To mogło wyglądać jak nacisk na świadka. 

Rzecznik Piotr Skiba nie chciał odnosić się do tych faktów, natomiast przedstawił oświadczenie, w którym poinformował, że „śmierć każdego człowieka to tragedia dla najbliższych”, a następnie wpadł w krzyżowy ogień pytań dziennikarzy.

Pytano przede wszystkim o odmowę udziału pełnomocnika Barbary Skrzypek, co nastąpiło na skutek odmowy przez prokurator Ewę Wrzosek. Prokurator Skiba bronił się wskazując na informacje z protokołu przesłuchania, gdzie zawarto informacje dotyczące odmowy dopuszczenia pełnomocnika do uczestniczenia w przesłuchaniu. Poza zapisem do protokołu rzecznik Skiba nie wskazał jednak żadnej przesłanki, która była podstawą niedopuszczenia pełnomocnika do udziału w przesłuchaniu.

- Nie istniały wątpliwości co do roli procesowej pani świadek. Nie istniały wątpliwości co do stanu zdrowia świadka i nie było wątpliwości, że to przesłuchanie nie może się dobyć bez udziału pełnomocnika. Interes świadka zdaniem prowadzącego przesłuchanie tego nie wymagał – mówił rzecznik.

Wprost można odczytać to w ten sposób, że prokurator Wrzosek wiedziała lepiej co leży w interesie świadka.

Dlaczego wyznaczono tę prokurator?

Pytano również jakie były merytoryczne podstawy wznowienia postępowania. Czy pojawiły się nowe informacje albo fakty? Rzecznik odpowiadał, że nie ma takich okoliczności natomiast uzasadnienie ponownego wszczęcia postępowania zostało opisane w postanowieniu.

- Zostały wskazane w dość obszernym postanowieniu. Istnieje konieczność weryfikacji materiału dowodowego i nie została wyczerpana inicjatywa dowodowa w tej sprawie.  - mówił prok. Skiba, który nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego do tej sprawy została wyznaczona prokurator Ewa Wrzosek, skoro jej dotychczasowe działania, szczególnie w warstwie medialno-internetowej wskazują, że nie jest niezależną, apolityczną prokurator.

Decyzja "nieakuratna"

W stosunku do prokuratury Skiby padł zarzut, dotyczący umieszczania na koncie tweeterowym zdjęcia Donalda Trumpa ze swastyką.

- Dlaczego pan to podał? Czy powinien pan to podawać dalej na tweeterze? Czy to nie dyskwalifikuje prokuratura? - pytał Michał Gwardyński z Republiki.

Na te pytania prokurator Skiba najpierw powiedział, że nic nie podawał, natomiast dociśnięty stwierdził, że decyzja o umieszczeniu grafik była „nieaukuratna”.

Nie chciał również odnosić się do pytań o publikacje Ewy Wrzosek na portalach społecznościowych, w których jednoznacznie sygnalizuje sympatie i antypatie polityczne.

Czy państwo czegoś żałują?

Na koniec rzecznik prokuratury musiał zmierzyć się z pytaniem o to czy żałują pewnych decyzji. I tu również nie było refleksji. Piotr Skiba odpowiedział w iście urzędniczym stylu.

- Myślę, że to przesłuchanie odbyło się zgodnie z przepisami KPK i taktyką przesłuchania. O czym uczą na kryminalistyce. Natomiast uważam, że każdy prokurator powinien podchodzić do każdej czynności procesowej tak, aby była ona niepodważalna i najważniejsza.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

 

Wiadomości

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Najnowsze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami