Kandydaci o deregulacji i emeryturach. Co padło w debacie Republiki?

W Telewizji Republika trwa debata kandydatów na prezydenta, a gospodarka i system emerytalny stają się głównymi osiami sporu. Kandydaci mówią o biurokracji, domagają się likwidacji CIT-u, uproszczeń dla firm oraz realnych zachęt do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Głośno wybrzmiewają postulaty deregulacji i powrotu do zasad wolnego rynku.
Telewizyjna debata kandydatów na Prezydenta RP, zorganizowana przez Telewizję Republika, to wydarzenie nietypowe - pytania zadają nie tylko dziennikarze, lecz także eksperci, w tym znany przedsiębiorca Rafał Brzoska. W swoim wprowadzeniu skoncentrował się na problemie biurokracji i złożył kandydatom sugestię, by za każdy nowy przepis znosić dwa stare. Pytał również o reformę emerytalną.
Heroiczna przedsiębiorczość i CIT do likwidacji
Marek Jakubiak, przedstawiciel środowisk wolnorynkowych, ostro skrytykował obecne mechanizmy fiskalne i regulacyjne, mówiąc wprost o opresyjności państwa wobec przedsiębiorców.
- Ja nazywam przedsiębiorczość działaniem heroicznym, bo to nie jest takie proste, że tam siedzą milionerzy i spijają śmietankę. Przedsiębiorca zmaga się z hydrą jaką buduje państwo
- zaznaczył.
Jakubiak zaproponował zniesienie podatku CIT na rzecz prostszego rozwiązania:
„Podatek CIT powinien być zlikwidowany, a w to miejsce powinien być wprowadzony podatek ryczałtowy (…). Trzeba robić wszystko, aby emeryci chcieli pracować dalej, bo to są cenni pracownicy”.
Senyszyn o mitach i realiach prawa
Joanna Senyszyn podważyła sensowność postulatu znoszenia dwóch ustaw za każdą nową. Podkreśliła jednak, że biurokracja jest faktem.
- Między bajki trzeba włożyć ten przepis 1 za 2 (…). Żyjemy w państwie przeregulowanym, dlatego deregulacja jest konieczna, ale musimy mieć świadomość, że to musi wprowadzić Sejm i Senat
- powiedziała.
Odnosząc się do systemu emerytalnego, wskazała na nadchodzące zmiany:
„Jeśli chodzi o wiek emerytalny, to przechodzenie będzie za chwilę absolutnie dobrowolne, bo w nowym systemie, gdzie będzie zdefiniowana składka, każdy dostanie tyle ile zarobił”.
Braun o wolności gospodarczej i ustawie Wilczka
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun domagał się radykalnych i szybszych działań legislacyjnych:
„Proponowane rozwiązanie brzmi interesująco, ale za wolno (…). Trzeba nam ustawy Wilczka, a może wilka: co nie jest dobrowolne, powinno być dozwolone”.
Hołownia: Nie podwyższać, ale nagradzać
Zdecydowanie przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego wypowiedział się również Szymon Hołownia. Zamiast przymusu, zaproponował system bodźców.
- Nie ma mowy o podwyższaniu wieku emerytalnego, ale powinna być zachęta dla tych, którzy chcą dłużej pracować. To może być 13. emerytura (…). To może być zwolnienie podatkowe i wiele innych zachęt
- stwierdził.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X