Polityczna poprawność Lewicy. Poseł Gdula chce wycofać z kanonu lektur „W Pustyni i puszczy”

Artykuł
Fot. PAP/Leszek Szymański

Maciej Gdula (Lewica) uważa, że książka "W pustyni i w puszczy" powinna zniknąć z listy lektur szkolnych, albo powinna być krytycznie omawiana dopiero w liceum. Według posła, jest ona przesycona rasizmem. Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski podkreśla, że dzieło noblisty wychowało pokolenia Polaków.

Gdula swoimi wątpliwościami dotyczących W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza dzielił się w mediach i na Twitterze. Książka jest na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej dla klas 4-6.

- Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura - powiedział poseł Lewicy.

Jak podkreślił, to jest lektura przesycona rasizmem".

Zdaniem polityka, należy rozpocząc dyskusję nad książką Henryka Sienkiewicza.

- Warto się zastanowić albo nad usunięciem W pustyni i w puszczy", z listy lektur szkolnych, albo nad przesunięciem tej książki na jakieś późniejsze lata, żeby mogła być czytana krytycznie - dodał.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski odniósł się do propozycji posła Lewicy.

- Na W pustyni i w puszczy"wychowała się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi - podkreślił.

Pan profesor Gdula próbuje za wszelką cenę zaistnieć i coraz to dalej idące postulaty składa w imię rewolucyjnego zacietrzewienia, aby dotychczasowy świat zamienić w perzynę - ocenił Rzymkowski. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy