„Polityczna kawa”. Macierewicz: Bez tej totalnej opozycji ataki na Polskę nie byłyby tak groźne

Fot. PAP/Hanna Bardo

– Obalony 29 lat temu, rząd Jana Olszewskiego jako pierwszy wolny rząd uważał, że Okrągły Stół był stanem przejściowym, doraźnym kompromisem. Okazało się, że ta struktura była silniejsza, stworzyła układ polityczno-gospodarczo-medialny, który zablokował reformę – powiedział Antoni Macierewicz w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem.

Obalony 29 lat temu, rząd Jana Olszewskiego jako pierwszy wolny rząd uważał, że Okrągły Stół był stanem przejściowym, doraźnym kompromisem. Okazało się, że ta struktura była silniejsza, stworzyła układ polityczno-gospodarczo-medialny, który zablokował reformę – powiedział Antoni Macierewicz w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem.

– Obalenie rządu Olszewskiego bez Geremka, Wałęsy nie byłoby możliwe – zauważył Macierewicz. – W perspektywie długofalowej było to stworzenie programu, który zjednoczył polski obóz patriotyczny – dodał. – Dzięki Olszewskiemu udało się wydobyć siłę, dzięki której program niepodległościowy jest realizowany. Bez stworzonych przez niego pryncypiów nie byłoby dzisiejszych sukcesów – mówił Antoni Macierewicz.

Według niego „totalna opozycja czy totalna Targowica była widoczna w sposób dramatyczny w Turowie – chcieli, by Polska zamknęła kopalnię i zdała się na Niemcy czy Rosję”. – Bez tej totalnej opozycji ataki na Polskę nie byłyby tak groźne – powiedział Macierewicz.

Antoni Macierewicz wyraził nadzieję, że kwestię duńską da się rozwiązać względnie szybo, że ma ona charakter biurokratyczny.

– Niemcy wraz z Rosją rozpoczęły grę o wszystko. Dlatego tak ważne jest szybkie stworzenie polskich elektrowni jądrowych. Energia nuklearna daje nam gwarancję suwerenności energetycznej – stwierdził.

Gość programu nie sądzi, by „USA mogły sobie pozwolić na likwidację polskiego sojusznika”. – Celem ostatecznym Rosji jest wyeliminowanie USA z Europy, z kontynentu euroazjatyckiego – powiedział. Dlatego – według niego – polityka Bidena szybko ulegnie weryfikacji.

W drugiej części programu red. Sakiewicz pytał gości m.in. o sprawę powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. – Nie mam pojęcia, czy Donald Tusk wraca do polskiej polityki. Wygląda na to, że zależy to od efektu rozmowy z panem Budką – powiedział Władysław Teofil Bartoszewski. – Może Tusk widzi się w roli mentora tej strony politycznej – dodał.

Według Piotra Kalety „te dywagacje to dowód mierności tego, co reprezentują obecnie przedstawiciele Platformy”. – Donald Tusk jest obciążeniem dla Platformy – powiedział.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy