Polacy chcą mieć e-dowód. Wniosek można złożyć przez internet

Fot. Canva

Dokładnie 4 719 400 Polaków ma e-dowód. Właśnie mijają dwa lata, odkąd wdrożyliśmy w Polsce dowód z warstwą elektroniczną. W tym czasie najwięcej elektronicznych dokumentów odebrali mieszkańcy Mazowsza, Śląska i Wielkopolski.

4 marca 2019 r. - to tego dnia w Polsce pojawiły się e-dowody, a dokładniej możliwość składania wniosków o dokument tożsamości z warstwą elektroniczną. Pierwsze osoby odebrały swoje nowe dokumenty około dwa tygodnie później.

e-Jubilat

Projekt budził wtedy sporo emocji. Wielu nie wróżyło mu sukcesu (a nawet możliwości wdrożenia), ale - oczywiście - się udało. I dziś możemy świętować drugie urodziny e-dowodu.

- Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym" dokumentem tożsamości jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje są takie same - przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w nim zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp - bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu - do zapisanych na nim danych.

Wymiana „starych" dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Mimo to Polacy chcą mieć e-dowód.

- Przez te dwa lata wniosek o e-dowód złożyło niemal 5,1 miliona osób. Ponad 4,7 miliona Polaków ma już swój dokument. Pozostali wkrótce go odbiorą - mówi minister Marek Zagórski. - To co nas cieszy to fakt, że coraz więcej osób o nowy dokument wnioskuje przez internet. Ponad 1,6 miliona Polaków aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej - dodaje.

Na aktywację dowodu częściej decydują się kobiety - najczęściej z grupy wiekowej 31-50 lat (361 520). Panowie w tym samym wieku też chętnie korzystają z tej możliwości (337 660). Na aktywację e-dowodu często decydują się także kobiety (309 890) i mężczyźni (291 100) w wieku 18-30 lat.

Nie czekaj - składaj

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat - większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły" dowód.

- Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument jest zrobienie tego przez internet. Wystarczy profil zaufany, odpowiednie zdjęcie i kilka chwil - mówi minister Marek Zagórski.

W sierpniu, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, ta możliwość zniknie. Wszystkie państwa członkowskie zostały bowiem zobligowane do umieszczania w dowodach odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i podpisu posiadacza dokumentu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.

Źródło: Materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy