Pociągi zapakowane po sufit. PKP, DB i České dráhy na pełnych obrotach

Tomasz Domański 19-05-2022, 14:18
Artykuł
canva.com

Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z PKP SA intensyfikuje działania mające na celu pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy w nieskrępowanej komunikacji po Polsce, oraz do innych krajów Europy. Do współdziałania zaangażowani są partnerzy z RFN i Republiki Czech. Uruchamiane są dodatkowe pociągi.

"Obserwujemy zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii", czytamy w komunikacie nadesłanym z MI. "Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne."

Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.

Do 19 maja br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 2225 pociągów z uchodźcami, w tym 1952pociągi stałego kursowania i 273pociągi specjalne, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie prawie 720 tys. osób.

Dotychczas z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity skorzystało 1 mln 929 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy