Po góralach pomocy od rządu żądają przedsiębiorcy z Mazur. Wtórują im regionalni samorządowcy

Artykuł
Mazury zimą
flickr.com

„Obecnie stan branży turystycznej na Warmii i Mazurach jest beznadziejny” - przyznał Andrzej Dowgiałło, przedsiębiorca z branży turystycznej i wiceprezes Regionalnej Organizacji Turystycznej, podczas konferencji prasowej w Olsztynie.

„Zero przychodów. Hotele i obiekty noclegowe od marca są zamknięte z małymi wyjątkami na sezon, który nie dał przychodów i szans na przetrwanie” - powiedział Dowgiałło. Dodał, że straty hoteli sięgają 70 proc. przychodów, a gastronomii 50 proc., a z branżą turystyczną jest związanych 50 tys. osób (w biznesie okołoturystycznym pracuje 200 tys. osób). „Potrzebne jest pilne wsparcie. Oczekujemy, że lockdown zakończy się 1 lutego i będziemy mogli spokojnie pracować” - dodał.

Mazurzy jak górale

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski powiedział, że stowarzyszenie zrzeszające 16 gmin na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przygotowało petycję do premiera. „Prosimy o równe traktowanie samorządów zarówno na południu Polski, jak na Warmii i Mazurach. My niczym się nie różnimy od naszych kolegów i przyjaciół z południa Polski” - powiedział.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin wskazał, że turystyka na Warmii i Mazurach to jedna z głównych dziedzin życia gospodarczego i społecznego. „Z wielkim niepokojem patrzymy w przyszłość, solidaryzujemy się z przedsiębiorcami. Potrzebne jest takie wsparcie, jakie jest na południu” - powiedział.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas ocenił, że zapowiedź wsparcia przez rząd górskich gmin to „dzielenie Polski i Polaków”. „Na ferie zimowe na Warmię i Mazury również przyjeżdżały tysiące turystów” - dodał.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której gminy położone na terenach górskich, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią, mają otrzymać 1 mld zł wsparcia – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. „Rząd pomoże ponad 200 gminom położonym na terenach górskich. Będą one mogły skorzystać z dwóch rodzajów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-2020 oraz z 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości” - napi sano w komunikacie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy