Warmińscy ornitolodzy usypują wyspy dla rybitw. Chcą im stworzyć „ptasie El Dorado"

Artykuł
pixabay.com

Na stawie w miejscowości Nerwik są usypywane sztuczne wyspy, które będą zachęcać czarne i rzeczne rybitwy do osiedlania się. Mają być gotowe już wiosną.

Staw o powierzchni dziewięciu hektarów należy do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków od 20212 r. Teraz pracownicy ukształtowują dno zbiornika. Z urobku, który wybiera koparka, zostaną usypane co najmniej trzy wyspy – powiedział RMF 24 Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Olsztynie.

49189352952_ef3a3e084a_c_670

fot. flickr.com

Pod koniec zeszłego roku zbudowano dwie zastawki wlotowe do napełniania i regulacji wody w stawie. Dzięki nim uda się zachować dobre warunki do gniazdowania ptaków. Zastawki zostały wybudowane tak, aby utrzymać tzw. przepływ biologiczny. Dzięki temu piętrzenie wody na Strudze Nerwik nie zaburzy migracji organizmów wodnych.

49136212586_e89168d0bf_c_670

fot. flickr.com

Po napełnieniu stawu wodą ornitolodzy chcą odtworzyć siedliska ptaków, które istniały tam przed rozpoczęciem prac. Były to przede wszystkim rybitwy (czarna i rzeczna). – Rybitwy czarne gniazdują na roślinności wodnej, więc my tej całej roślinności nie zabierzemy, natomiast rybitwa rzeczna gniazduje na ziemi, więc dla nich będą wyspy – powiedział Menderski.

1_670_70

Tu powstanie El Dorado dla rybitw (fot. PTOP w Olsztynie)

Staw w Nerwiku zostanie zarybiony gatunkami atrakcyjnymi dla zwierząt, ale nie dla człowieka, m.in. małymi słonecznicami. Staw, wyspy i ptaki będzie można obserwować z pobliskiego wzgórza.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy