Terytorialsi "zawsze gotowi, zawsze blisko" - nawet w święta!

Artykuł
Dla jednych - czas odpoczynku w gronie rodzinnym, dla innych - intensywnej służby
www.wojsko-polskie.pl/4bot

Nie każdy odpoczywa w święta. Dla Terytorialsów tegoroczne Boże Narodzenie było intensywnym czasem służby. Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w okresie przedświątecznym zgodnie z CREDO Terytorialsa: „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” znaleźli się na wielu różnych kierunkach, wzięli udział w licznych działaniach oraz inicjatywach, wsparli również wiele placówek.

Przede wszystkim Terytorialsi zainicjowali świąteczną akcję „Łączymy na Święta”. W każdym batalionie powołano specjalne zespoły, które pomogły kombatantom, osobom przebywającym z szpitalach oraz domach pomocy społecznej skontaktować się z najbliższymi poprzez łącze wirtualne. Wykonano blisko 70 takich połączeń.

 

Z kolei żołnierze 41 blp dostarczyli pensjonariuszom Domów Pomocy Społecznej upragnione prezenty gwiazdkowe. 45 blp zorganizował natomiast – we współpracy z takimi instytucjami jak MOPS czy GOPS – zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla 9 ubogich rodzin. Żołnierze dostarczyli potrzebującym również artykuły spożywcze, przybory szkolne, książki, buty, ubrania oraz artykuły chemiczne. Dzieci otrzymały także zabawki oraz sprzęt niezbędny do zdalnej nauki.

 

–Każdego roku Regionalne Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku organizowało spotkanie opłatkowe dla osób poszkodowanych w czasie wojny i ich rodzin. W tym roku, z powodu pandemii przygotowanie tradycyjnego przedświątecznego spotkania było niemożliwe. Blisko 50 upominków świątecznych trafiło dla seniorów, członków stowarzyszenia – czytamy na stronie wojsko-polskie.pl.

 

Żołnierze 42 blp wsparli trzy domy dziecka zbiórką żywności i artykułów chemicznych, podobnie jak Moro-Mikołaje z 43 blp., którzy odwiedzili wychowanków placówki „Mój Dom” w Ornecie. Terytorialsi nie zapomnieli także o kombatantach, którym żołnierze z Warmii i Mazur wręczyli specjalne świąteczne zestawy.

 

W dobie pandemii kombatanci i seniorzy żyją w osamotnieniu i izolacji, często z dala od rodziny i zdani na siebie. Chwila rozmowy o zwykłych sprawach, krótkie spotkanie dla naszych Bohaterów jest bezcenne – podkreśla rzecznik prasowa 4.W-MBOT, Paulina Kucińska w komunikacie prasowym.

 

- Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej każdego dnia pełnili również służbę w szpitalach i wspierali policje w nadzorze osób przebywających na kwarantannach, w okresie świątecznym pobrali również ponad 300 wymazów w punktach drive-thru w Olsztynie i Elblągu. Przy współpracy z Caritas Archidiecezji Warmińskiej 400 paczek z ciepłym posiłkiem i upominkiem trafiło do najuboższych mieszkańców Olsztyna. Każdego dnia w czasie Świąt Bożego Narodzenia w działania przeciwkryzysowe było zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT – czytamy na stronie internetowej.

Źródło: www.wojsko-polskie.pl/4bot

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy