W związku ze spadkiem poziomu Wisły odwołano w Płocku alarm przeciwpowodziowy, który wprowadzono tam prawie trzy tygodnie temu. Obecnie w mieście obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Wisły opadł też w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej.
– Ponieważ poziom Wisły obniżył się poniżej stanu alarmowego, zarządzeniem prezydenta Płocka, odwołany został alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta. Z uwagi na to, że na jednym wodowskazie przekroczony jest jeszcze stan ostrzegawczy, obecnie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe – powiedział dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Lodołamacze pokonały zator! Odwołany alarm przeciwpowodziowy w Płocku https://t.co/CCUGpzSxFa
— Tygodnik Płocki (@tygodnikplocki) February 28, 2021
Alarm przeciwpowodziowy w Płocku obowiązywał od 8 lutego. Został wprowadzony, gdy zator lodowy, który powstał poniżej miasta, zaczął blokować swobodny przepływ wody Wisłą, czego efektem był przybór rzeki. Zator ten, rozległy na 7 km, na początku tego tygodnia rozbiły lodołamacze.
Jak podały Wody Polskie, „na Wiśle w rejonie Płocka obserwuje się spadki stanu wody”. „W Płocku obecnie stan wody opadł poniżej stanu alarmowego” – podkreślono w komunikacie. W informacji podano też, że „w Kępie Polskiej spadek stanu wody obserwuje się od dwóch dni, obecnie stan wody układa się w strefie wody wysokiej poniżej stanu ostrzegawczego, natomiast w Wyszogrodzie spadek notowany jest od trzech dni i tu stan wody układa się w strefie stanów wysokich poniżej stanu ostrzegawczego”.
Wody Polskie zaznaczyły, że „na Wiśle od Zawichostu do Wyszogrodu prognozowane są wzrosty stanu wody związane ze spływem wód roztopowych”.
Lodołamacze Wód Polskich przebiły się przez zator lodowy na Wiśle pomiędzy Dobrzykowem a Kępą Polską. Jednostki rozbijają krę i udrażniają rynnę dla bezpiecznego spływu pokruszonego lodu. Poziom wód zaczął opadać, co potwierdza wodowskaz w Kępie Polskiej.https://t.co/eiRWdUhRsg pic.twitter.com/RV3OaihZWt
— Wody Polskie (@WodyPolskie) February 27, 2021
W związku z wcześniejszym przyborem Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice, wprowadzono alarm przeciwpowodziowy.
Wody Polskie podały, że dziś lodołamacze będą kontynuować akcję na środkowej Wiśle, na Zbiorniku Włocławskim – pięć jednostek skierowano do patrolowania i udrażniania rynny na odcinku poniżej Płocka: Dobrzyń nad Wisłą–Nowy Duninów oraz Nowy Duninów–Popłacin, a także przy jazach na stopniu wodnym Włocławek. Jeszcze wczoraj lodołamacze Wód Polskich rozbiły zator lodowy na rzece powyżej Płocka, między Dobrzykowem a Kępą Polską.
#IMGWlive 13:40
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) February 28, 2021
⚠️ Nie schodźmy na lód!
Wysoka temperatura i deszcz spowodowały, że lód na jeziorach jest cieńszy i bardziej kruchliwy. Dodatkowo nagrzana ziemia oddaje ciepło w strefie przybrzeżnej. Wejście na lód rzeczny jest śmiertelnie niebezpieczne.
Uważajcie na siebie! pic.twitter.com/R3KIaM5eRH
Najnowsze
Bestsellerowy, monumentalny „Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego znów dostępny!
HIT! „Cenzura w TVP”? Internauci komentują wyciszenie wypowiedź Kierwińskiego o powodzianach
Szrot: Rafał Trzaskowski z naszego punktu widzenia to dobry przeciwnik
Internauci drwią z Tomasza Lisa: „Nawet on poparł Nawrockiego!”