Platforma krytykuje politykę zdrowotną Polski. Rząd: „Przestańcie manipulować faktami”

Artykuł
„Przestańcie manipulować faktami” – zaapelował do PO Piotr Müller
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Lider PO Borys Budka zaprezentował pakiet propozycji na rzecz reformy służby zdrowia. Na konferencji pojawiło się jednak wiele nieścisłości.

Po konferencji Platformy Obywatelskiej Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o własnym programie rehabilitacji postcovidowej. „W przyszłym tygodniu ruszamy z projektem szerokiej rehabilitacji postcovidowej. Wkrótce minister Adam Niedzielski ogłosi szczegóły projektu” – zapowiedziało MZ.

Resort zdrowia zdementował też część informacji, które pojawiły się na konferencji PO. Jedna z nich – umieszczona na infografice – mówiła, że udział brytyjskiej mutacji koronawirusa wynosi obecnie 90 proc.

„Zgodnie z wynikami prac zespołu sekwencjonującego prof. Krzysztofa Pyrcia obecność wersji brytyjskiej koronawirusa w PL to nie 90 proc., jak podają niektórzy politycy ale 80 proc. Sekwencjonowaniem dodatkowo zajmuje się teraz Uniwersytet w Białymstoku” – podało ministerstwo na Twitterze.

Na innej grafice znalazł się postulat, by przekazać uprawnienia do szczepienia dla pielęgniarek bez udziału lekarza.

„Mówmy prawdę: umożliwienie kwalifikacji do szczepienia przez inne zawody medyczne niż lekarz zakłada projekt zmiany ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach u ludzi. Projekt przeszedł przez Sejm, a senatorowie zgłosili poprawki nie wnoszące wartości merytorycznej, co wydłuży proces legislacyjny” – napisało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Także rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do wypowiedzi, które padły podczas konferencji Platformy. – Pamiętacie państwo grudzień 2020 r.? Kiedy tysiące Polaków chciało wrócić do sowich bliskich na święta? Wszyscy apelowaliśmy do ministra i premiera: musimy przetestować wracających do Polski Polaków, wtedy minister ani premier nie podjęli takiej decyzji – mówił Bartosz Arłukowicz. Müller napisał, że Arłukowicz „celowo nie pokazał na swoim slajdzie, że rząd zamknął w grudniu loty z Wielkiej Brytanii do Polski”. „Przestańcie manipulować faktami” – zaapelował do polityków PO.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy