Pies wspiera ofiary przestępstw. Rezyduje we francuskim sądzie

Artykuł
Lol wziął już udział w 80 sprawach
Fot. Twitter/CodeM

W południowo-zachodniej Francji, w jednej z sal sądowych rezyduje pięcioletni czarny labrador o imieniu Lol. To pierwszy oficjalny europejski pies wspierający ofiary przestępstw.

Pomysłodawcą projektu jest prokurator Frederić Almendros.

Labrador został wyszkolony, aby był spokojny przy obcych osobach, także małych dzieciach. Jest wspierający także wtedy, kiedy ludzie przeżywają i wyrażają silne emocje. Przytula się do przesłuchiwanych, co pomaga im się uspokoić.

Lol wziął już udział w 80 sprawach, pomagał ofiarom w wieku od 3 do 90 lat. – Jeśli po zbadaniu sprawy uznam, że uspokajająca obecność psa pomoże ofiarom otworzyć się na to, co się stało, a nawet kiedy będą musieli zeznawać w sądzie, wzywam go – powiedział prokurator Almendros. – Pies w sądzie często pomagał ofiarom radzić sobie ze stresem związanym z procesem – dodał.

Labradory są z natury cierpliwe i skore do zabawy, służą między innymi jako psy ratownicze, przewodnicy osób ociemniałych, są wykorzystywane w dogoterapii. Do końca przyszłego roku psy wspierające mają pojawić się w 20 francuskich sądach.

Źródło: dobrewiadomosci.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy