Pielgrzymi ciągną sznurem. Jasna Góra czeka

Artykuł
W minionych 10 dniach do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarły 63 piesze pielgrzymki
Fot. Twitter/@JasnaGoraNews

W minionych 10 dniach do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarły 63 piesze pielgrzymki, w których wędrowało 39 tys. pątników. Najdłuższa trasa liczyła 640 kilometry, największa pielgrzymka zebrała zaś 3,5 tys. osób.

Dziś przed południem na Jasnej Górze rozpoczną się główne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tym roku będące również modlitewnym dziękczynieniem za VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie w 30. rocznicę tego wydarzenia. W przededniu święta, kiedy do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach weszło kilkanaście tysięcy pątników, przypadła kulminacja szczytu pielgrzymkowego.

Zgodnie ze statystyką pielgrzymkową, większość pątników (ok. 39 tys.) dotarła do Częstochowy między 5 a 14 sierpnia. To ponad 80 proc. spośród 48,7 tys. wszystkich pieszych pielgrzymów, którzy w tym roku przyszli do sanktuarium. Ogółem od 22 maja przybyły tu 133 piesze pielgrzymki, z czego 63 od 5 sierpnia do połowy tego miesiąca.

W ubiegłym roku, z powodu pandemii piesze pielgrzymki wędrowały do Częstochowy w systemie sztafetowym, w niewielkich grupach lub w formie reprezentacji kapłanów. W tym roku większość pielgrzymek zorganizowano w tradycyjnej formule, jednak - jak zapewniają organizatorzy - zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ze statystyk wynika, że mimo wznowienia ruchu pielgrzymkowego, w tym roku liczba pieszych pielgrzymów nadal jest znacząco mniejsza niż w 2019 r., kiedy - na rok przed początkiem pandemii - od 12 maja do 14 sierpnia do Częstochowy przybyły 182 piesze pielgrzymki, a w nich 86 tys. pątników; w tym między 1 a 14 sierpnia 2019 r. pieszych pielgrzymek było 64, a ich uczestników ok. 70 tys.

Oprócz pieszych, w tym na Jasną Górę przybyło także 185 pielgrzymek rowerowych, a w nich blisko 5,3 tys. osób. Natomiast w 13 pielgrzymkach biegowych do połowy sierpnia przybiegło ponad 380 osób. Przybyła też jedna pielgrzymka konna, a w niej 28 jeźdźców.

Największą pielgrzymką była 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza, która weszła do sanktuarium wczoraj po południu. Zgromadziła ona 3,5 tysiąca pątników. Najdłuższą trasę przebyła zaś 40. Pielgrzymka Kaszubska - 638 km w 19 dni.

W sierpniu do sanktuarium przybędą jeszcze piesze pielgrzymki zdążające na Jasną Górę na obchodzoną 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy