Pielgrzymka na Jasną Górę. Kilkanaście tysięcy pątników dotarło do sanktuarium

Artykuł
310. Warszawska Piesza Pielgrzymka dociera na Jasną Górę
Fot. PAP/Waldemar Deska

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów dotarło w sobotę pieszo na Jasną Górę. Największą grupę stanowili uczestnicy 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. W tym roku zgromadziła ona ok. 3,5 tys. pątników, którzy szli ze stolicy dziewięć dni w 22 grupach.

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z kilku, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

Jak podało biuro prasowe sanktuarium @JasnaGóraNews, tegorocznej pielgrzymce ze stolicy towarzyszyło hasło „Józef mąż Maryi”, zaś dziewięciodniowa wędrówka była szczególnym duchowym przygotowaniem do zaplanowanej na wrzesień beatyfikacji prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który mocno identyfikował się ze wspólnotą warszawskich pielgrzymów — w czasie swojej posługi spotykał się z nimi w drodze i w Częstochowie, a także „uratował” pielgrzymkę, gdy komunistyczne władze stawiały przed nią przeszkody.

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na Jasną Górę tradycyjnie przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz przychodzących w zorganizowanych pielgrzymkach pątników pieszych wierni docierają do Częstochowy także indywidualnie. W sanktuarium można spotkać wiernych ze wszystkich zakątków Polski.

W niedzielę odbędzie się suma odpustowa

W niedzielę pielgrzymi wezmą udział w sumie odpustowej pod przewodnictwem i z homilią metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Całodniowe uroczystości zakończą się w niedzielny wieczór Apelem Jasnogórskim, podczas którego modlitewne rozważania wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który 3 września zostanie metropolitą białostockim.

Sobota była dniem, kiedy na Jasną Górę dotarło najwięcej — bo aż trzynaście — pieszych pielgrzymek. Pierwsze już wcześnie rano, ostatnie późnym popołudniem. Wydarzeniem dnia było wejście do sanktuarium pielgrzymki warszawskiej. Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów – w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z kilku stołecznych pielgrzymek

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z kilku, które co roku przychodzą ze stolicy do Częstochowy. W sobotę na Jasną Górę dotarła także 41. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, w której w tym roku uczestniczyło ok. 1,2 tys. pątników. Skupia ona studentów oraz osoby związane z duszpasterstwem akademickim Warszawy. Dotarła także 38. Warszawsko-Praska Piesza Pielgrzymka, której uczestnicy modlili się za duszę zmarłego w piątek wieloletniego ordynariusza tej diecezji abp. Henryka Hosera. Do Częstochowy doszła również 15. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków — w tym roku drogę przeszła 20-osobowa reprezentacja tego środowiska.

W sobotę na Jasną Górę dotarła ponadto 41. Piesza Pielgrzymka Podlaska (ponad 2 tys. osób, z których duża część przeszła ok. 350 km), 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej (1,5 tys. osób w formie sztafety), 26. Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa (ok. 600 osób), 205. pielgrzymka z Tomaszowa Mazowieckiego (550 osób) oraz Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna (ok. 50 osób). Natomiast z 43. Pieszą Pielgrzymką Archidiecezji Lubelskiej do Częstochowy przyszło w formie sztafetowej ok. 2 tys. osób. Pielgrzymów powitał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który także wygłosił wczesnym popołudniem homilię podczas mszy dla pielgrzymów.

Koncert „Jasna Strona Mocy”

Wieczornej mszy dla pielgrzymów z Warszawy będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W sobotni wieczór pątnicy wysłuchają koncertu w ramach obchodów 30-lecia VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. Zabrzmią m.in. ulubione piosenki Jana Pawła II. To część trwającego pod Jasną Górą od piątku Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy”. Wśród wykonawców będą: Halina Mlynkova, zespół Pectus, Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak, Halina Frąckowiak i Piotra Cugowski. Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Z okazji przypadającej w sobotę rocznicy, na jasnogórskim szczycie ustawiono symbole VI Światowych Dni Młodzieży: ikonę Matki Bożej, replikę krzyża i logo ŚDM, a także ewangeliarz, który jest uroczyście wnoszony podczas pielgrzymkowych mszy.

W niedzielę większość pątników weźmie udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To jedno z najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy