Jasna Góra miejscem planu filmowego. Powstaje opowieść o kard. Stefanie Wyszyńskim

Artykuł
Akcja filmu toczy się w latach 1956-1970
Fot. twitter/JasnaGoraNews

Na Jasnej Górze odbywają się zdjęcia do nowego obrazu o kard. Stefanie Wyszyńskim „Prorok". Film w reżyserii Michała Kondrata będzie historią Prymasa Tysiąclecia, niezachwianego w wierze i konsekwentnego w walce o miłość, godność i prawa każdego człowieka, upominającego się o prawa Kościoła i uciemiężonego Narodu.

Film rozpoczyna dynamiczny prolog, przedstawiający represje i okrucieństwa, jakich dopuszczały się władze stalinowskiej Polski wobec przedstawicieli Kościoła katolickiego, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Tytuł filmu zaczerpnięty jest z kryptonimu akcji Służb Bezpieczeństwa przeciwko Prymasowi. Prymas był inwigilowany cały czas, ale w 1963r. to się nasiliło, otworzono przeciwko niemu akcję „Prorok”, która polegała na tym, że kilkudziesięciu agentów śledziło każdy krok kardynała, wprowadzono osoby do najbliższego jego otoczenia - wyjaśnił reżyser.

Dodał również, że pomimo tak mocnej inwigilacji na Prymasa do śmierci nie znaleziono niczego, co mogłoby go skompromitować.

- Istnieją wciąż nieznane wątki z życia Stefana Wyszyńskiego i znajdą się one w filmie. Zostały pozyskane z materiałów, które nie są jeszcze publicznie wydane. Osoby, które bardzo dobrze znają życie Prymasa mogą być zaskoczone - przyznał Michał Kondrat.

„Prorok" pokaże nieznane wątki z życia kar. Prymasa Tysiąclecia na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takie jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 r.

Na Jasnej Górze odbywają się zdjęcia do sceny milenijnej z maja 1966 r.

- Bez tego miejsca nie udałoby się tej historii opowiedzieć - zaznaczył Sławomir Grzymkowski, który wciela się w rolę Prymasa Wyszyńskiego.

- Nie tylko autentyczna scenografia, która tutaj jest, ale też to wymodlone miejsce, to jest niezwykły czas. Dostaliśmy tutaj nowych skrzydeł, to jest coś wspaniałego, że jesteśmy w tym miejscu, w którym te wydarzenia się rozgrywały - dodał.

Źródło: gosc

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy