PiS: Decyzja TSUE ws. Turowa skandaliczna i nie do zaakceptowania

Artykuł
W lutym Czechy wniosły skargę przeciw Polsce ws. rozbudowy kopalni Turów
Fot. PAP/Grzegorz Hawałej

Decyzja TSUE ws. kopalni Turów jest skandaliczna i nie do zaakceptowania przez stronę polską. Rząd podejmie wszelkie działania, aby przeciwdziałać tej decyzji – zapewniła rzecznik PiS Anita Czerwińska.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Decyzja ta wiąże się ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

– Podporządkowanie się tej decyzji oznaczałoby natychmiastowe wstrzymanie wydobycia co jest niewykonalne. Niosłoby to nieodwracalne skutki. Spowodowałoby zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także utratę miejsc pracy przez kilkadziesiąt tysięcy osób w kopalni, która ma przedłużoną koncesje do 2044 r., i całym kompleksie energetycznym oraz spółkach zależnych. To także gigantyczna strata finansowa 13,5 mld zł i wykluczenie całego regionu w wielu jego aspektach oraz katastrofa ekologiczna – mówiła Czerwińska.

Przywołała oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego ws. decyzji TSUE. Szef rządu napisał, że żadne decyzje TSUE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich, a takim jest właśnie bezpieczeństwo energetyczne. Premier podkreślił też, że decyzja TSUE jest bezprecedensowa i sprzeczna z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE, a podjęte działania są nieproporcjonalne. Zadeklarował, że rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski.

– Rząd zapewne podejmie wszelkie możliwe działania, aby przeciwdziałać decyzji TSUE – zapewniła Czerwińska.

W ocenie Rady Liderów Konfederacji postanowienie TSUE jest „dotkliwym ciosem w polską energetykę i rażącym przekroczeniem uprawnień ze strony unijnego trybunału” oraz „pokazuje, jak wielkim błędem jest rezygnacja z suwerenności państwa polskiego i zwiększanie uprawnień instytucji unijnych”.

W oświadczeniu Rada Liderów Konfederacji wezwała polski rząd „do uznania wyroku TSUE za nieobowiązujący Rzeczpospolitą Polską oraz do kontynuowania wydobycia węgla i produkcji energii elektrycznej w kopalni oraz elektrowni Turów”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy