Pętla taktyczna ukończona. Nowi "Terytorialsi" w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie WOT

Artykuł
Każdy z egzaminowanych zdał test
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

W ostatnich dniach szkolenia podstawowego poprzedzających najbardziej uroczysty moment – złożenie przysięgi wojskowej – żołnierze odbywający szkolenie podstawowe w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie ukończyli pętlę taktyczną.

Celem egzaminu zwieńczającego tzw. szesnastkę jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych. Pętla taktyczna ma na celu sprawdzenie zachowania oraz działania żołnierza na polu walki poprzez sprawdzenie umiejętności realizacji wybranych zadań taktycznych.

img_3548a_670

Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu z licznymi pagórkami i ciekami wodnymi tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji.

Żołnierze wystawieni na próbę

Wczoraj każdy z żołnierzy szkolenia podstawowego wystawił na próbę swój charakter, sprawność fizyczną i psychiczną. Przemarsz w szyku ubezpieczonym zakończony kontaktem ogniowym z przeciwnikiem, strzelanie z karabinka szturmowego na celność i skupienie, pierwsza pomoc na polu walki, ładowanie magazynka na czas czy praca na radiostacji – to tylko wybrane zagadnienia, które ochotnicy musieli zaliczyć zarówno osobiście, jak i zespołowo. I nie zawiedli – każdy z egzaminowanych zdał test, udowadniając swoją wartość bojową dla wojska i Ojczyzny. Przed Terytorialsami kolejne trzy lata intensywnego szkolenia, podczas którego będą poszerzać swoje kompetencje i umiejętności.

Żołnierze, którzy już jutro złożą uroczystą przysięgę wojskową, będą służyć w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

img_3606_670

Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy