Papież wezwał do modlitwy za walczących o prawa podstawowe. Franciszek I: „prawa muszą być równe dla wszystkich”

Artykuł
Papież Franciszek I
PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT

Papież Franciszek wezwał do modlitwy za osoby, które ryzykują życiem, walcząc o prawa podstawowe „w dyktaturach, autorytarnych reżimach i w demokracjach w kryzysie”. Watykan opublikował we wtorek przesłanie wideo, przedstawiające intencje modlitw na kwiecień.

- By bronić podstawowych praw człowieka, potrzebne są odwaga i determinacja — powiedział Franciszek w opublikowanym we wtorek nagraniu. „Mam na myśli aktywny sprzeciw wobec ubóstwa, nierówności, braku pracy, ziemi i domu, praw społecznych i pracowniczych” - dodał.

- Pomyślcie o tym, że bardzo często fundamentalne prawa człowieka nie są równe dla wszystkich. Są ludzie pierwszej, drugiej, trzeciej klasy i osoby uważane za odrzucone — oświadczył papież i zaznaczył, że „prawa muszą być równe dla wszystkich”. Przypomniał również, że „w niektórych miejscach obrona godności osób może oznaczać pójście do więzienia, także bez procesu”.

- Każda istota ludzka ma prawo rozwijać się w integralny sposób i to prawo fundamentalne nie może być negowane przez żaden kraj. Módlmy się za tych, którzy ryzykują życiem, walcząc o prawa podstawowe w dyktaturach, autorytarnych reżimach i nawet w demokracjach w kryzysie, by zobaczyli, że ich poświęcenie i ich praca przynoszą obfite owoce — zaapelował papież.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy